Ośrodek głodu i sytości

ośrodek głodu i sytości

Nasz głód mieszka w naszej głowie.  A dokładniej w ośrodku głodu i sytości, którego działanie może być zaburzone, jeśli jemy zbyt dużo i zbyt często, ale również wtedy, gdy jesteśmy otyli.

Czy zastanawiałaś się kiedyś, dlaczego przestajesz jeść?

Odpowiedzi na to pytanie bywają różne: większość osób powie, że przestaje jeść wtedy, kiedy jest najedzona lub… kiedy kończy się jedzenie. Prawidłową odpowiedzią na to pytanie jest „Kiedy przestaję być głodna”. Oznacza to, że nasz organizm otrzymał już informację o tym, że się nasycił. Do momentu, aż hormony endokrynne zakomunikują ośrodkowi sytości, że jesteśmy najedzeni mija 15-20 minut – sama wiesz, jak wiele można w tym czasie zjeść 😊

Jeśli za każdym razem będziemy jeść do osiągnięcia sytości, istnieje spora szansa na przekarmienie oraz na – w dalszej perspektywie – powstawanie otyłości.

Ośrodek głodu i sytości

Za to, czy jemy, czy też postanawiamy zakończyć posiłek odpowiadają uczucia łaknienia i sytości, a za koordynację zachowań związanych z przyjmowaniem pokarmu odpowiada ośrodek głodu i sytości zlokalizowany w podwzgórzu. To tu odbywa się integracja sygnałów świadczących o tym, że już jesteśmy najedzeni lub – wręcz przeciwnie – powinniśmy rozpocząć poszukiwania pożywienia.

Za kontrolę pobierania pokarmu, równowagę energetyczną oraz masę ciała odpowiedzialne są biologiczne mechanizmy regulacyjne powiązane i zintegrowane w podwzgórzu – mówi ekspert z Mrs.Sporty, klubów sportowych dla kobiet.

Pochodzące z ciała sygnały można podzielić na dwie kategorie. Pierwsze są generowane w czasie posiłku przez układ pokarmowy. To sygnały krótkoterminowe. Są to tzw. sygnały sytości. Zdecydowanie dłużej czekamy na bodźce dostarczane m.in. przez hormony. Wszystkie te sygnały zostają zintegrowane i połączone w jądrze łukowatym podwzgórza.Umiejscowione tam swoiste grupy neuronów przetwarzają wysyłane impulsy na odpowiedzi nerwowe, a następnie na zachowania behawioralne.

Jakie sygnały informują nas, że jesteśmy najedzone?

  • sygnały motoryczne – płyną wprost z naszego żołądka. Uczucie pustki to sygnał dla ośrodka głodu i sytości, że czas zapełnić żołądek. Przepełnienie, a tym samym rozciąganie się ścian żołądka to (czasem bolesny) objaw przejedzenia.
  • sygnały metaboliczne – są związane z poziomem glukozy, wolnych kwasów tłuszczowych i aminokwasów we krwi. W momencie, gdy wzrasta poziom glukozy we krwi, czujemy sytość. Gdy z tkanki tłuszczowej zostają uwolnione wolne kwasy tłuszczowe – odczuwamy głód. Natomiast aminokwasy są neuroprzekaźnikami, dzięki którym te sygnały docierają do ośrodka głodu i sytości.
  • sygnały hormonalne – hormonem odpowiedzialnym za uczucie głodu jest grelina. Za to, że czujemy się najedzeni odpowiada insulina, która jest wytwarzana przez trzustkę, gdy zwiększa się stężenie glukozy we krwi. Stąd prosty wniosek- nagłe wahania poziomu cukru we krwi po zjedzeniu słodyczy lub innych produktów o wysokim indeksie glikemicznym, powodują spadki insuliny, a tym samym napady wilczego głodu. Hormonem sytości wydzielanym przez błonę śluzową dwunastnicy jest cholecytsokinina – by utrzymać jej wysoki poziom na dłużej, warto sięgać po wysokiej jakości tłuszcze i białka.
  • sygnały termiczne – Kontrola i utrzymywanie ciepła ciała jest możliwe dzięki pożywieniu, a dokładniej płynącej z niego energii. Właśnie dlatego pora roku oraz temperatura wokół nas ma wpływ na ośrodek głodu i sytości. Zdarzyło Wam się jeść nie z głodu, a przez uczucie zimna? Następnym razem sięgnijcie po napój imbirowy, który działa rozgrzewająco!

Zobacz też:


Źródła:

„Regulacja hormonalna łaknienia” Emilia Korek, Hanna Krauss, Jacek Piątek, Zuzanna Chęcińska, Katedra i Zakład Fizjologii, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu

„Wpływ hormonów jelitowych i neuroprzekaźników na uczucie głodu i sytości” Anna Golonko, Lucyna Ostrowska, Magdalena Waszczeniuk,
Edyta Adamska, Juliusz Wilk; Zakład Dietetyki i Żywienia Klinicznego, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *