Paryż: co warto zobaczyć?

Paryż

Nie bez powodu Paryż, znany jako Miasto Świateł lub Miasto Miłości, gości co roku miliony turystów. Paryskie ulice przepełnione są kulturą, historią i sztuką. Panuje tutaj wyjątkowa, romantyczna atmosfera. Sprawdź, co warto zobaczyć w stolicy Francji!

Francja: Paryż

Od początku Paryż był ważnym ośrodkiem w życiu politycznym i gospodarczym Europy Zachodniej. To właśnie tutaj zbiegały się drogi polityków, kupców, uczonych i posłów. Sprawdź, co warto zobaczyć oprócz Wieży Eiffla, Katedry Notre Dame, czy Luwru.

Bazylika Najświętszego Serca Pana Jezusa wznosi się na szczycie Montmetre. Budowla z białymi kopułami pochodzi z przełomu XIX/XX wieku. Bazylika została zaprojektowana w stylu romańsko-bizantyjskim. Nad skrzyżowaniem naw znajduje się centralna kopuła, a w rogach mieszczą się cztery miniatury.

Czym byłby Paryż bez słynnej wieży Eiffla? Zbudowano ją dla upamiętnienia Rewolucji Francuskiej i zaprezentowana podczas Wystawy Powszechnej w 1889 roku. Ma wysokość 324 metry i jest jednym z najczęściej odwiedzanych zabytków na świecie. Znajdują się restauracje i bar z szampanem, a także sezonowe lodowisko. Z tego miejsca rozciągają się wspaniałe widoki na stolicę Francji.

Zastanawiasz się, dlaczego warto odwiedzić Paryż? Stolica Francji jest jednym z najbardziej romantycznych miejsc w Europie i jednym z najczęściej odwiedzanych miast na świecie. Istnieją niezliczone powody, aby wielokrotnie odwiedzać Paryż. To piękne miasto, w którym panuje wyjątkowa atmosfera. Możesz tutaj zobaczyć wiele wspaniałych zabytków. Stolica Francji była źródłem inspiracji dla wielu scenarzystów, artystów i pisarzy.

Paryż: atrakcje

Luwr mieści się w samym centrum Paryżu, w dawnym pałacu królewskim. Znaczna część popularności muzeum wynika z trzech arcydzieł: Mona Lisy Leonarda da Vinci i dwóch greckich posągów (Wenus z Milo i Skrzydlatej Nike).
Jeśli szukasz pomysłu na niezapomnianą randkę i chcesz zaskoczyć swoją drugą połówkę, wybierzcie się w rejs po Sekwanie, połączony z romantyczną kolacją.

Jeśli masz dobrą kondycję, wejdź po 284 stopniach na szczyt Łuku Triumfalnego. Zapierające dech w piersiach widoki rozciągają się między Wielkim Łukiem a Luwrem. Budowla pochodzi z początku XIX wieku i znajduje się na końcu Pól Elizejskich. Powstała na polecenie Napoleona I. Łuk Triumfalny wzorowany jest na rzymskich arkadach. Na ścianach umieszczono płaskorzeźby ze scenami z wojen napoleońskich. Pod Łukiem znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza.

Z kolei Muzeum Orsay mieści się w budynku dawnego dworca kolejowego na lewym brzegu Sekwany. Słynie z kolekcji obrazów impresjonistycznych i postimpresjonistycznych. Możesz tutaj zobaczyć dzieła Moneta, Maneta, Vincenta van Gogha, Renoira, czy Gauguina. Kolekcję malarstwa uzupełniają rzeźby, rzemiosło artystyczne i dwa ogromne zdobione zegary dworcowe.

Paryż: zabytki

Dzięki licznym przebudowom Pałac wersalski może z powodzeniem ubiegać się o tytuł najwspanialszej rezydencji w Paryżu. Niegdyś skromny domek myśliwski, pałac królewski liczy 2300 pokoi, w których przez lata mieszkali członkowie francuskiej rodziny królewskiej. Większość wystawnych prac została zlecona przez Ludwika XIV w 1678 roku. To właśnie wtedy powstała imponująca Sala Lustrzana i elegancki, rozległy teren przypałacowy. W godzinach szczytu może być tłoczno, dlatego przyjedź wcześniej, by kupić bilet bez kolejki.

Katedra Notre Dame jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych kościołów na świecie. Mieści się na wyspie Ile de la Cite. Gotycka, pięcionawowa bazylika jest ozdobiona ogromnymi witrażami, przedstawiającymi m.in. sceny z Pisma Świętego. Podłużna budowla ma wspaniałe, łukowate zewnętrzne przypory i dwuwieżową fasadę.

Obelisk z Luksoru podarował Francji w 1831 roku wicekról Egiptu Muhammad Pasza. Pochodzi ze świątyni Ramzesa w Tebach i liczy około 3300 lat. Na ścianach można zobaczyć hymny na cześć faraona.

Paryż: ciekawostki

Wybierasz się do Paryża? Co warto zwiedzić w stolicy Francji? Skorzystaj z naszych podpowiedzi!
Ile mieszkańców ma Paryż? Według danych z 1 stycznia 2020 roku stolicę Francji zamieszkiwało 2 187 271 osób. Jak zwiedzać Paryż?

W Paryżu znajduje się 6100 ulic, najkrótsza – Rue des Degres, liczy tylko 5,75 m długości, zlokalizowana jest w 2 dzielnicy. W stolicy Francji można zobaczyć co najmniej trzy repliki Statuy Wolności. Najsłynniejsza replika znajduje się na wyspie pośrodku Sekwany. Miniaturowa wersja i jej większy, nowojorski odpowiednik symbolizują przyjaźń między Francją a Stanami Zjednoczonymi. Emmanuel to największy dzwon Katedry Notre Dame. Waży 13 ton, został ofiarowany katedrze przez królową Matkę Teresę i króla Ludwika IV.

Paryż atrakcje
Unsplash.com

Gdzie zjeść w Paryżu?

Planujesz krótki wyjazd do Paryża? Gdzie zjeść? Śniadanie w lokalnej kawiarni kosztuje około 10 euro, dużo mniej w niż w hotelu, w zależności od miejsca pobytu. Typowe paryskie śniadanie to croissant i kawa.

Claus to najgorętsze miejsce podczas Tygodnia Mody, dlatego pamiętaj, by zarezerwować stolik z wyprzedzeniem. Na lewym brzegu w St. Germain otwarto nową lokalizację. Jeśli lubisz naleśniki, wybierz się do Holly Belly. Kolejka w weekendy może być długa, dlatego odwiedź kawiarnię zaraz po otwarciu lub w ciągu tygodnia. Polecamy też Cafe St Regis.

Niezależnie od tego, czy szukasz wyjątkowej restauracji z gwiazdką Michelina, czy klasycznej naleśnikarni, na pewno znajdziesz coś dla siebie. L’Astrance to jedna z najlepszych restauracji na świecie. Może pochwalić się trzema gwiazdkami Michelina i oferuje wyjątkowe doznania gościom. Szef kuchni, Pascal Barbot, słynie z prostych, ale oryginalnych potraw o zaskakujących smakach. Zamiast polegać na soli, pieprzu, maśle i śmietanie, korzysta z egzotycznych składników, takich jak miso i daktyle.

Z kolei David Toutain serwuje jedne z najciekawszych i najodważniejszych dań w Paryżu. W styczniu 2019 roku zdobył drugą gwiazdkę Michelin. Menu wypełniają pomysłowe i pięknie podane potrawy. Warto tutaj zamówić grillowanego węgorza z czarnym sosem sezamowym. Dużą popularnością wśród turystów i mieszkańców cieszy się też Aux Bons Crus, czyli tradycyjne paryskie bistro. Możesz tutaj zamówić proste, ale charakterne dania, takie jak gulasz wołowy lub klasyczny stek z antrykotu. Dodatkowo restauracja przygotowała bogatą ofertę win, dzięki czemu na pewno dobierzesz idealny trunek do posiłku.

Ciekawostki turystyczne

W całym Paryżu jest tylko jeden znak STOP. Z kolei na rogu ulic Roquette i La Croix-Faubin znajdziesz pięć betonowych miejsc, w których kiedyś stały gilotyny. Mieszczą się przed dawnym sądem. Zwiedzając Paryż, wybierz się na Place de la Condorde.

Paryska sieć metra liczy około 400 stacji, nic więc dziwnego, że skrywa kilka tajemnic. Przynajmniej 14 z nich została porzucona, już się z nich nie korzysta lub nigdy ich nie używano.

Dzięki sprawnie działającej sieci lamp gazowych Paryż nazywany był Miastem Świateł. To jedna z najbardziej fascynujących stolic europejskich, nie tylko ze względu na sztukę, architekturę, kulturę, romantyczną atmosferę czy burzliwą historię. Skrywa też wiele sekretów, które dodają mu uroku.Paryż to idealne miejsce na romantyczny wyjazd we dwoje!

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *