Pierwsze buty dla dziecka: Jakie buciki dla niemowlaka?

pierwsze buty dla dziecka

Nie wiesz, kiedy kupić pierwsze buty dla dziecka? Jeśli Twoje niemowlę nie chce już siedzieć podczas spacerów w wózku i rwie się do samodzielnego zwiedzania świata, nadszedł czas na zakup pierwszych butów dziecięcych. Jakie buty do nauki chodzenia wybrać i jak dobrać rozmiar buta dla dziecka?

Pierwsze buty dla dziecka

Zakup pierwszych butów dla dziecka wydaje się być bardzo skomplikowany. Chyba każdy zdaje sobie sprawę, jak wielkie znaczenie mają dobre buty dla prawidłowej postawy dziecka w przyszłości. Warto poświęcić sporo czasu na ich wybór i przestrzegać kilku zasad…

Jakie buty dla malucha? Fason ma znaczenie!

 • mówi się, że dla prawidłowego rozwoju najlepsze są buty dla malucha za kostkę. Niestety nie będą one zbyt wygodne podczas pierwszych “szaleństw” na placu zabaw,
 • aby zapobiec nieprawidłowemu ustawieniu stopy kup buty dla dzieci ze sztywnym zapiętkiem w dolnej części,
 • obcas nie może być wyższy niż 1,5 cm,
 • w miejscu gdzie są palce, but musi być na tyle wysoki, aby dziecko mogło spokojnie nimi poruszać. Podeszwa w tym miejscu musi dać się łatwo zginać.

Pierwsze buciki dla dziecka…

 • nie mogą być ciężkie. Im bucik będzie lżejszy, tym łatwiej będzie się dziecku w nim chodzić, a stopa będzie bardziej naturalnie pracować,
 • wykonane z naturalnej skóry albo nowoczesnych oddychających tkanin,
 • podeszwa buta musi być antypoślizgowa,
 • buty do nauki chodzenia muszą być nowe. Można kupić używane ubrania, zabawki, wózek, ale nie buty. Nawet najlepszy but po pewnym czasie dopasuje się do stopy właściciela i drugiemu nie będzie już dobrze służył,

Komfort dziecka (i rodzica) to podstawa!

 • włóż rękę do środka buta i sprawdź, czy nic w nim nie będzie uwierało niemowlęcia i czy nie jest zbyt sztywny,
 • ze względów praktycznych lepiej jest wybrać buty sznurowane lub zapinane na kilka rzepów. Będą lepiej trzymały stópki i trudniej będzie dziecku je zdjąć w najmniej odpowiednim momencie.

Modne buty dla niemowlaka

Jak wszystkie inne, również buty dla dzieci ulegają zmieniającym się trendom. Nie daj się jednak skusić na zakup modnych butów dla malucha tylko ze względu na ich wygląd. Rzetelnie sprawdź, czy odpowiadają wyżej opisanym wymaganiom i dopiero wtedy maszeruj z nimi do kasy. Na koniec będziesz mogła  napawać się widokiem swojego maleństwa dzielnie maszerującego w nowym nabytku.

Jak dobrać rozmiar buta dla dziecka?

Jeśli wybierasz się do sklepu, po buty dla niemowlaka, najlepiej weź ze sobą kogoś do pomocy. Niestety na współpracę dziecka trudno liczyć. Trzeba znaleźć sposób, aby sprawdzić czy but pasuje na małą stópkę bez udziału głównego zainteresowanego.

Skoro dziecko rzadko chce współpracować i nie powie, czy buty niemowlęce nie są za małe albo za duże, jak możesz sama to sprawdzić? Jest na to kilka sposobów:

 • Najprościej jest, gdy buty mają wyjmowaną wkładkę. Wystarczy położyć ją na podłodze, dziecko postawić na wkładce i widzimy, czy but jest w dobrym rozmiarze.
 • Drugi sposób mierzenia butów dzieciom sprawdza się tylko przy miękkich czubkach. Wówczas można dotykiem wyczuć, gdzie znajdują się paluszki maleństwa.
 • Jeżeli żaden z powyższych sposobów nie da się zastosować przy wybranym przez Ciebie modelu, spróbuj włożyć swój palec za piętkę malucha. Gdy palec nie da się wcisnąć, but jest za mały.
 • Wiele sklepów dysponuje specjalnymi miarkami. Mogą mieć postać kartki z wyrysowaną stopą i określonymi rozmiarami, centymetra z dopasowaniem numeracji lub rozsuwanej linijki. Wystarczy postawić na nich dziecko, by sprawdzi, jaki rozmiar będzie najlepszy.

Najlepiej by było, gdybyś mogła skorzystać ze wszystkich powyższych sposobów i mieć stuprocentową pewność, że wybrałaś dobry rozmiar. Gdy już zabierzesz buty do domu nie zapomnij raz na dwa-trzy miesiące sprawdzić, czy malec z nich nie wyrósł. Pamiętaj też, że nie wolno kupować zbyt dużych bucików “na zapas”, ponieważ nie trzymają one dobrze stopy dziecka.

Pierwsze buty dla dziecka w pytaniach i odpowiedziach

Kiedy pierwsze buty dla dziecka?

Buty dla niemowlaka należy kupić wtedy, gdy dziecko zaczyna stawiać pierwsze kroki. Warto jednak pamiętać, że według lekarzy dziecko powinno jak najwięcej chodzić boso lub w skarpetkach antypoślizgowych – dzięki temu stopa malucha kształtuje się prawidłowo. O ile więc jest to możliwe, pozwalaj dziecku biegać bez bucików.

Jakie buty do nauki chodzenia?

Buciki dla niemowlaka powinny mieć elastyczną podeszwę, która profiluje stopę i umożliwia właściwą pracę mięśni. Pierwsze buty do chodzenia powinny być lekkie i wykonane z przepuszczających powietrze materiałów. Zapiętek powinien być usztywniony, ale jedynie w swej dolnej części. Tak dobrane buty na pierwsze kroki sprawią, że stopa dziecka będzie pracowała podobnie, jak podczas chodzenia na bosaka.

Gdzie kupić pierwsze buty dla dziecka?

Buty dla niemowląt to jedna z tych rzeczy, których nie należy kupować w sklepach z używaną odzieżą czy dziedziczyć po starszych dzieciach z rodziny. Pierwsze buty dla dziecka do nauki chodzenia, ale też każde następne, powinny być nowe. Najlepiej szukać ich w sklepach z obuwiem specjalizujących się w produkcji butów dla niemowląt.

Jaki rozmiar buta dla niemowlaka?

Ideałem by było przymierzenie dziecku butów w sklepie, jednak rzeczywistość często odbiega od naszych wyobrażeń o zakupie pierwszych butów dla niemowlaka. Jeśli nie możesz iść z dzieckiem na zakupy, postaw je na kartce papieru tak, by ciężar ciała opierał się na stopie, a następnie odrysuj stópkę dziecka. Uważaj, by nie przechylać długopisu. Powinnaś trzymać go pionowo. Szkic możesz zabrać ze sobą do sklepu.

One reply on “Pierwsze buty dla dziecka: Jakie buciki dla niemowlaka?

 1. buty Memo spełniają wszystkie te wymagania i jestem z nich zadowolona. Moja córcia chętnie je nosi, nie obcierają jej, są elastyczne, a jednocześnie stabilizują stópkę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *