kobiecy.pl

Pomysł na ogród [inspiracje]

pomysł na ogród

stock.adobe.com

Piękny ogród to marzenie każdego właściciela działki czy domu. Jednak pomysł na ogród nie tak łatwo jest zdobyć, a już wprowadzenie go w życie może okazać się jeszcze trudniejsze.

Pomysł na ogród – jak zaprojektować ogród

Projektowanie ogrodu należy zacząć od zaplanowania jego funkcjonalności. Jeżeli zależy nam na terenie, na którym będą bawić się dzieci to urządzamy taki ogród inaczej niż przestrzeń do relaksu w otoczeniu kwiatów. Warto wziąć pod uwagę także to, ile czasu chcemy poświęcić na późniejszą jego pielęgnację. Jeżeli nie mamy zacięcia, a nie będziemy w stanie zlecić prac firmie zewnętrznej, lepiej postawić na bardziej minimalistyczny ogród. Jeśli mamy pomysł na ogród, ale nie wiemy jak się za niego zabrać, warto wynająć profesjonalnego projektanta ogrodów. Taka osoba doradzi wybór roślin, opowie o najnowszych trendach oraz powie, jak w przemyślany sposób zaaranżować taras czy altanę. Poniżej znajdziecie kilka wybranych przez nas pomysłów na urządzenie ogrodu.

Nowoczesny ogród – jak urządzić?

Nowoczesny ogród to dobry pomysł, jeśli dom jest utrzymany w podobnym stylu. Możemy zdecydować się na inspirację japońskim minimalizmem, albo postawić na geometrycznie wycięte trawniki czy krzewy. W nowoczesnych ogrodach częściej stawiamy na rośliny o zdecydowanych kształtach oraz w podobnej gamie kolorystycznej. Bardzo modne są ogrody utrzymane w całości w bieli, czerni i szarości z roślinami, które doskonale współgrają z tymi barwami.

Jak zaprojektować mały ogród?

Aby rozsądnie zaprojektować mały ogród należy pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim bardzo ważne jest odpowiednie zachowanie proporcji, tj. aby dom nie wybijał się za bardzo ponad ogród. Warto o tym pamiętać zwłaszcza wtedy, gdy działka jest niewielka, a dom dosyć okazały. Można to uzyskać zarówno za pomocą odpowiednio dobranych drzew i krzewów, jak i ukształtowania linii terenu. Warto skupić się na maksymalnym wykorzystaniu przestrzeni, bo dzięki temu mogą powstać niewielkie, ale przytulne i urokliwe zakątki ogrodu, w których domownicy będą chętnie spędzać czas. Kolory roślin harmonizujące z kolorem budynku to kolejny sprytny trik, by optycznie powiększyć przestrzeń w ogrodzie. Ciekawym pomysłem na powiększenie przestrzeni będzie również wstawienie lustra do ogrodu. Zwróćmy jednak uwagę na to, co będzie się w nim odbijać. Unikajmy zbyt okazałych roślin oraz mebli ogrodowych, których rozmiar będzie nieproporcjonalny do wielkości ogrodu.

Zobacz też:

Exit mobile version