kobiecy.pl

Prawidłowa waga do wzrostu i wieku [BMI]

prawidłowa waga do wzrostu i wieku

Prawidłowe BMI - jak obliczyć / unsplash

Jaka jest prawidłowa waga do wzrostu i wieku? Aby określić prawidłową wagę sprawdza się BMI, ale czy jest ono precyzyjne i czy to jedyny sposób na sprawdzenie wagi? Otóż nie do końca. Istnieje jeszcze kilka bardziej szczegółowych pomiarów, które pomogą ci ustalić, czy twoja waga jest w porządku. Sprawdź i poznaj normy wagowe!

Zobacz też:

Prawidłowa waga do wzrostu i wieku – czym jest BMI

BMI, czyli Body Mass Index, to prosta metoda na obliczenie wskaźnika masy cała. Inaczej zwane jest wskaźnikiem Queteleta II. Wynik jaki otrzymuje się poprzez obliczenie BMI wskazuje nam, jakie jest ryzyko wystąpienia u nas otyłości. Trzeba pamiętać, że otyłość prowadzi do wielu chorób jak cukrzyca, zaburzenia pracy serca czy miażdżyca. Należy więc raz na jakiś czas sprawdzać swoje BMI. Wskaźnik ten wykorzystywany jest również przez lekarzy do określenia wagi przy chorobach obciążających kości oraz kręgosłup. Jak obliczyć BMI? Oto wzór:

BMI=masa ciała/(wzrost)2

BMI możesz też obliczyć za pomocą specjalnych kalkulatorów dostępnych w internecie. Jednak, jak się okazuje BMI nie jest do końca wystarczające, aby uzyskać wskaźnik prawidłowej wagi. Warto również sprawdzić ilość tłuszczu brzusznego. Niestety nawet przy prawidłowym BMI może być ona zbyt wysoka i wskazywać na otyłość. Należy również pamiętać, że BMI osób aktywnie trenujących może być mylne, gdyż u nich tkanka tłuszczowa zamienia się w mięśnie, które również ważą.

Dodatkowym uzupełnieniem BMI i ilości tłuszczu brzusznego jest Max Index Prime. Jest to iloraz wyniku BMI i górnej granicy tego wskaźnika, czyli liczby 25. Otrzymany wynik obrazuje nadmiar lub niedobór tkanki tłuszczowej. Normy wyglądają następująco:

Prawidłowa waga / unsplash

Prawidłowa waga do wzrostu u mężczyzny

Jaka powinna być prawidłowa waga do wzrostu i wieku dla mężczyzn? Tutaj warto posłużyć się normami BMI. Wyglądają one następująco.

Mężczyzna przed 35. rokiem życia:

Mężczyzna powyżej 35. roku życia

Prawidłowa waga do wzrostu u kobiety

Normy BMI dla kobiet wyglądają bardzo podobnie. Można więc wnioskować, że płeć tak naprawdę nie ma tutaj większego znaczenia.

Kobieta poniżej 35. roku życia

Kobieta powyżej 35. roku życia

Należy jednak pamiętać, że otrzymane wyniki są tylko sugestią i nie mogą jedynie naprowadzić nas na trop, jak zadbać o swoje zdrowie i kondycję. Prawidłowa waga do wzrostu i wieku może być również inna dla ludzi aktywnych fizycznie. Tryb życia również odgrywa ważną rolę.

Zobacz też:


Źródła:
“Dietetyka. Żywienie zdrowego i chorego człowieka” Helena Ciborowska, Anna Rudnicka
https://www.womenshealth.pl/zdrowie/Prawidlowa-waga-nie-wierz-BMI,6163,1
https://www.fabrykasily.pl/odchudzanie/jak-rozpoznac-nadwage-i-otylosc

Exit mobile version