kobiecy.pl

Prawidłowy rozwój: ruchy precyzyjne

Zapewne zastanawiasz się skąd się biorą na grzechotkach kategorie wiekowe i kto tak precyzyjnie to określa? W zależności od wieku Twoje niemowlę powinno osiągnąć określone kamienie milowe rozwoju. Dzięki temu m.in. będzie się potrafiło bawić nowymi zabawkami!

Nowo narodzone dziecko w czasie gdy nie śpi zazwyczaj jedynie przygląda się swojemu otoczeniu. Nawet jeśli powiesisz nad nim karuzelę, wątpliwe aby w pierwszych dniach życia potrafił skupić na niej wzrok. W tych pierwszych tygodniach noworodek nie potrzebuje żadnych zabawek. Umiejętność uderzania w przedmioty pojawi się dopiero pomiędzy 2 a 5 miesiącem życia, a próby sięgania w stronę wiszących zabawek pomiędzy 3 a 6 miesiącem.

Większość rodziców z niecierpliwością czeka na moment, kiedy ich niemowlę przełoży przedmiot z jednej ręki do drugiej. Stanie się to pomiędzy 4 a 7 miesiącem jego życia. Do 10 miesiąca maluch rozwinie kolejne umiejętności: jedzenie palcami, chwyt nakładkowy i pęsetkowy.

Kolejne umiejętności nabyte przez maleństwo, takie jak jedzenie łyżeczką i picie z kubeczka, pomogą mu się coraz bardziej uniezależniać od rodziców. Można się spodziewać, że dziecko nabędzie je do czasu ukończenia 1,5 roku. Mniej więcej w tym samym czasie maluch zacznie pomagać Ci podczas ubierania się.

Jak widać nabywanie kolejnych umiejętności jest drogą do coraz większego uniezależniania się malca. Pamiętaj również, że brak wymienionych osiągnięć lub utrata już nabytych umiejętności wymaga konsultacji z lekarzem.

Źródło: “Pierwsze 2 lata życia dziecka. Przewodnik dla rodziców” pod red. prof. Alicji Chybickiej, prof. Anny Dobrzańskiej, prof. Jerzego Szczapy i prof. Jacka Wysockiego

Exit mobile version