Prezent na chrzest. Co kupić na chrzciny? Ile dać na chrzest?

jaki prezent na chrzest

Prezent na chrzest dla dziecka to często wyzwanie nie tylko dla rodziców chrzestnych. Zobacz, co kupić na chrzciny dla chłopca lub dla dziewczynki.

Prezent na chrzest – pamiątkowo czy praktycznie?

Jaki prezent na chrzest wybrać? Postaramy się trafnie podpowiedzieć! Chrzest to wyjątkowy dzień zarówno dla rodziców, jak i dużej części rodziny, a na pewno dla rodziców chrzestnych. Jednak nie tylko oni stają często przed dylematem, co kupić na chrzciny maluchowi. Prezent na chrzest może z jednej strony mieć jedynie symboliczne, pamiątkowe znaczenie lub być praktyczną rzeczą, która przyda się młodym rodzicom. Pamiątki z chrztu świętego to najczęściej łańcuszki czy medaliki, ale doskonałą pamiątką chrztu świętego może być nawet karta. Często o wiele bardziej liczy się gest i pamięć niż wartość prezentu. W kartki na chrzest często wkładane są także pieniądze – to dobra opcja, jeżeli chcemy, by rodzice mogli kupić dziecku coś, co faktycznie jest im na tę chwilę potrzebne.

Klasyczne lub oryginalne zawieszki i naszyjniki na prezent dla dziecka (fot. Apart)
Klasyczne lub oryginalne zawieszki i naszyjniki na prezent dla dziecka (fot. Apart)

Prezent na chrzciny dla chłopca

Jako prezent na chrzest dla chłopca możemy wybrać np. grawerowane srebrne lub złote przedmioty pamiątkowe. Może to być komplet malutkich sztućców dla dziecka, skarbonka w kształcie lokomotywy lub samochodu lub po prostu pamiątkowa tabliczka. Bardzo ciekawym prezentem może być także ozdobne pudełeczko na pierwszy ząbek lub album pamiątkowy – dla chłopców najczęściej są w niebieskim kolorze, ale takie same przedmioty możemy kupić również dziewczynce.

Świetnym prezentem na chrzest dla chłopca, ale również dla dziewczynki będzie album ze zdjęciami. Można w nim uchwycić pierwsze miesiące życia dziecka lub pokusić się o zorganizowanie sesji zdjęciowej w dniu uroczystości. Taka pamiątka na długo zostanie w pamięci rodziców maleństwa, a jemu samemu będzie służyła nawet wtedy, gdy dawno skończy 18 lat.

Prezent na chrzciny dla dziewczynki

Prezent na chrzest dla dziewczynki jest zazwyczaj bardziej słodki i uroczy niż te proponowane dla chłopców. Wśród tych najciekawszych możemy znaleźć piękne, ozdobny ramki na zdjęcia czy srebrne karuzele z pozytywką. Na każdym przedmiocie wykonanym z kruszcu można wykonać pamiątkowy grawer, dzięki czemu przedmiot zyska indywidualny charakter. Warte uwagi są także figurki aniołków, które będą “strzegły” małej dziewczynki.

Zobacz też: Dedykacje do książki

https://www.instagram.com/p/BJGw3HnhgIN/?tagged=baptism

Prezent na chrzest, jak już wspomnieliśmy, powinien stanowić pamiątkę na lata. Taką pamiątką niewątpliwie jest wymieniony już wcześniej album ze zdjęciami. Doskonałym prezentem będzie również nieco bardziej staroświecki portret dziecka. Może to być klastyczny portret rysowany pastelami lub malowany farbami. Jednak, gdy rodzice dziecka mają spore poczucie humoru i nowoczesne mieszkanie można pokusić się o karykaturę przedstawiającą członków uroczystości. Na pewno będzie to bardzo nieszablonowy pomysł na prezent na chrzest!

Praktyczny prezent na chrzest

Pierwsze co przychodzi nam do głowy, gdy chcemy podarować praktyczny prezent na chrzest to niewątpliwie pieniądze. Zanim to jednak zrobisz zważ, że dziecko w wieku dorosłym prawdopodobnie nie zobaczy śladu po tym prezencie. Oczywiście rodzice na pewno wykorzystają ten podarunek bardzo dobrze kupując potrzebne dziecku zabawki czy sprzęty. Jednak chcąc sprezentować malcowi coś, po czym będzie miał pamiątkę warto zainwestować w sztabki złota, które można kupić choćby w internecie. Mennica Polska posiada bardzo szeroką ofertę sztabek złota o różnej wartości, na których wygrawerowano tematyczne sceny lub życzenia związane z uroczystością chrztu. Ciekawym pomysłem jest też założenie dziecku polisy albo lokaty na długi czas. To będzie świetna niespodzianka na 18-stkę!

Zobacz też: Sukienka na chrzest dla chrzestnej

Pieniądze na chrzest: Ile włożyć do koperty?

Mimo wszystko wolisz zdecydować się na pieniądze na chrzest? Na pewno zastanawiasz się w takim razie, ile dać na chrzest? A już tym bardziej, ile daje chrzestny lub chrzestna, a ile dziadek, babcia czy ciotki? Odpowiedź nie jest prosta. Robiąc taki prezent należy mieć na uwadze, że zbyt wysoka kwota może być zobowiązująca dla rodziców dziecka. Zbyt niska na pewno nie będzie mile widziana. To ile dać na chrzest określa się poprzez trzy rzeczy:

  • zasobność portfela osoby obdarowującej
  • stopień pokrewieństwa
  • rolę na chrzcie: inną kwotę daje chrzestny lub chrzestna, a inną reszta gości.

Ogólnie rzecz biorąc można przyjąć, że chrzestna i chrzestny wkładają do koperty na chrzest od 300 do 500 zł. Podobną lub nieco mniejszą kwotę zazwyczaj dają dziadkowie dziecka. Rodzeństwo rodziców chrzczonego dziecka wkłada do koperty 200-300 zł. Ile dać na chrzest jeśli jest się “szeregowym” gościem? Przyjmuje się, że znajomi, przyjaciele i dalsza rodzina w prezencie dają dziecku od 100 do 300 zł. Wiele osób zastanawiając się, ile włożyć do koperty przyjmuje jako wyznacznik kwotę opłaty za talerzyk w restauracji, w której urządzane są chrzciny.

Wybierając prezent dla chrzest, musimy przede wszystkim wziąć pod uwagę, że adresatem prezentu jest maluszek, najczęściej niemowlę, ale chrzest ma także dla wielu rodzin znaczenie symboliczne, więc prezent powinien być stosowny do okazji. Jeżeli wciąż mamy wątpliwości, jaki prezent na chrzest wybrać, może warto zapytać rodziców dziecka?

2 replies on “Prezent na chrzest. Co kupić na chrzciny? Ile dać na chrzest?

  1. Moim zdaniem, warto kupić drobiazg zamiast dawania pieniędzy. Ja kupiłam mojej chrześniakowi album kieszonkowy 🙂

  2. Sorki, ale nie do końca mogę się zgodzić na to co napisała Agata. Nie wypada dać prezent drobiazg, gdy było się zaproszonym całą rodziną. Daje się tak, aby przynajmniej zwróciły się koszty. Jeśli więc zaproszono np. 3 osoby dorosłe to +/- wypada takie absolutne minimum 150 zł x 3 = 450 zł. A jak ktoś jest dziadkiem potomka, to wiadomo – tutaj zawsze jest najhojniej. Znajomi z Włoch jak przyjechali, to zafundowali dla dziecka typu igenesis. Rodzice i dziecko dostali całą książeczkę z wynikami, to był przyznam hit na uroczystości. Każdy czytał i czytał. A tam wyraźnie napisane, że wg genów po potomkach spokojnie może jesć…, a unikać…. Ma predyspozycje do nadwagi, nadciśnienia (faktycznie tak było po str. mamy). Jakie wit. minerały, tłuszcze, organizm spokojnie wchłania a jakie nie. Kopalnia wiedzy. Takie badania genetyczne mogą trochę zamącić w głowie, bo może wyjść, że np. mleko tak reklamowane w TV nie jest dla ich dziecka, bo np. organizm nie wchłania loktozy. I takie tam. Generalnie samamu trzeba poczytać. Polecamy ku pamięci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *