Przeciwskazania do karmienia piersią

Nie jest tajemnicą, że karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowląt. Na pewno jednak zdarzają Ci się sytuacje, w których nie wiesz czy możesz karmić swoje maleństwo…

Na szczęście sytuacji, w których nie powinnaś karmić jest naprawdę niewiele. Najczęściej zastanawiamy się nad tym podczas choroby. W rzeczywistości choroba matki zazwyczaj nie jest przeciwwskazaniem do karmienia piersią. Nie powinnaś się obawiać przystawiać niemowlęcia do piersi wtedy gdy gorączkujesz, jesteś przeziębiona, masz biegunkę albo nieżyt żołądka. Bezpieczne jest również karmienie wówczas, gdy jesteś zarażona wirusem cytomegalii (o ile dziecko nie jest wcześniakiem) lub żółtaczki typu B i C.

Pamiętaj o tym, by zawsze informować lekarza, że karmisz piersią. Upewniaj się dodatkowo, że przepisane leki są bezpieczne podczas karmienia. Kupując medykamenty dostępne bez recepty zawsze pytaj farmaceuty o możliwy negatywny wpływ na karmione przez Ciebie  dziecko.

Istnieje grupa chorób, podczas których należy zrezygnować z karmienia. Należą do nich:

– zmiany skórne w okolicy brodawki piersiowej związane z półpaścem albo opryszczką,

– zakażenie wirusem HIV,

– zakażenie wirusem T-limfotropowym człowieka (HTLV),

– nieleczona gruźlica,

– narkomania,

– alkoholizm,

– ciężka choroba psychiczna,

– ciężka niewydolność serca,

– nowotwór złośliwy,

– galaktozemia (u dziecka),

– wrodzona nietolerancja laktozy (u dziecka).

W przypadku gdy wiesz, że niedługo wyzdrowiejesz i będziesz chciała znowu karmić piersią, pamiętaj o odciąganiu mleka laktatorem. Pozwoli Ci to utrzymać laktację. Najlepszym sposobem jest odciąganie mleka po każdym karmieniu dziecka. W ten sposób zachowasz naturalny dla Twojego niemowlęcia rytm i powinnaś mieć odpowiednią ilość pokarmu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *