Przedmioty klasa 4: co się zmieni? Zobacz listę przedmiotów!

przedmioty klasa 4

Przedmioty klasa 4? Zadajesz sobie pytanie, jakie zmiany czekają twoje dziecko? W klasie czwartek dużo się zmienia. Dochodzą nowe przedmioty, ale to tylko jedna ze zmian. Inaczej będzie wyglądać także sposób nauczania, przerwy oraz integracja dzieci. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zerknij na informacje, które dla ciebie zebraliśmy!

Przedmioty klasa 4: co się zmieni?

W klasach od 1-3 nauka twojego dziecka wyglądała zupełnie inaczej niż to, co czeka je w klasie czwartej. Do tej pory nauczyciel zwracał przede wszystkim uwagę na naukę czytania, poznawania liczb oraz integracje dzieci w obrębie klasy. Ponadto do klasy 3 klasą zajmował się tylko wychowawca i prowadził wszystkie przedmioty. Doskonale znał więc umiejętności i potrzeby każdego malca, a dzieci traktowały go jako opiekuna.

W klasie czwartek oprócz tego, że poszerzy się lista przedmiotów zapanują także inne zmiany. Przede wszystkim wychowawca będzie odpowiedzialny przede wszystkim za prowadzenie “godziny wychowawczej” oraz będzie uczył jednego przedmiotu. Pozostałe przedmioty przejmą inni, różni pedagogowie. Lekcje prowadzone będą w różnych, dedykowanych do różnych przedmiotów klasach. Dzieci “wyjadą” więc poza bezpieczną strefę jednej, do tej pory przeznaczonej im klasy. Oprócz tego przerwy dzieci będą spędzać teraz w dużej mierze na korytarzy, a nie w klasie, jak było do tej pory. Ma to na celu integrację z dziećmi z innych grup i poznanie środowiska dzieci w różnym wieku.

Kolejną ważną zmianą jest wprowadzenie systemu oceniania. Do tej pory w zeszytach uczniów pojawiały się naklejki, obrazki albo plusiki. Teraz zastąpią je oceny od 1 do 6. Dzieci będą musiały więc przyzwyczaić się do tego systemu, który będzie im towarzyszyć także w dalszej nauce na wyższych stopniach.

Zobacz: Chiński kalendarz płci dziecka

Klasa 4: jakie przedmioty

Jakie przedmioty pojawią się w czwartej klasie? Oto lista przedmiotów, których będzie się uczyć twoje dziecko:

 • język polski
 • matematyka
 • przyroda
 • plastyka
 • w-f
 • język obcy
 • technika
 • muzyka
 • informatyka
 • godzina wychowawcza
 • historia

Przedmioty w 4 klasie są więc o wiele bardziej zróżnicowane. Na liście znalazło się 11 obowiązkowych przedmiotów, a niektóre szkoły oferują również przedmioty dodatkowe jak drugi język obcy czy kółka zainteresowań. Dzięki temu twoja pociecha będzie mogła rozwijać wiele umiejętności i sprawdzić w czym najlepiej się sprawdza. Wszystko to przyda się mu na dalszych etapach nauki, kiedy będzie musiało stanąć przed wyborem ścieżki zawodowej. Twoje dziecko i Ty będziecie się również musieli przygotować na odrabianie prac domowych.

Jak wyglądają następne etapy nauki?

Co po klasie 4? Reforma edukacji z roku 2016 wprowadziła 8 klas szkoły podstawowej, które kończą się egzaminem. Następnie uczeń przechodzi do 4-letniego liceum, gdzie kształtuje swoje przyszłe preferencje zawodowe. Liceum kończy się egzaminem maturalnym, który decyduje o kolejnych etapach nauki. Uczeń może zdecydować czy chce następnie udać się na studia wyższe czy wybrać zupełnie inną ścieżkę.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *