kobiecy.pl

Przyczyny tycia: dlaczego tyjemy? Sprawdź!

przyczyny tycia

przyczyny tycia / unsplash

Jakie są najczęstsze przyczyny tycia? Nie musi chodzić tylko o zły sposób odżywiania się czy siedzący tryb życia. Czasem stoi za tym choroba, uwarunkowania genetyczne, a niekiedy hormony. Jeśli nie wiesz, dlaczego przytyłaś, poznaj kilka najczęstszych powodów tycia.

Dlaczego tyjemy? Przyczyny tycia najczęściej znajdziemy w diecie

Oczywiście są takie choroby, które powodują przybieranie na wadze. Prawda jest jednak taka, że powodem tycia w większości przypadków jest niewłaściwa dieta oraz znikoma aktywność fizyczna. Nasze zwyczaje związane z tymi dwoma aspektami zmieniły się na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci, a efekty widać w poziomie otyłości społeczeństwa. Na początku lat 90. ubiegłego wieku zaledwie ok 25% społeczeństwa miało wagę ponad normę. W 2016 roku było to już 53%! Badania pokazują, że co trzecie dziecko jest otyłe. Chcemy czy nie prawda jest taka, że pranie ręczne zastąpiły pralki automatyczne, po naszych domach jeżdżą inteligentne odkurzacze, a drogę do pracy przebywamy samochodem. W samej pracy również w większości przypadków siedzimy. Spontaniczna aktywność fizyczna, której przez wieku mieliśmy pod dostatkiem została ograniczona do minumum!

Nie bez znaczenia jest też sama dieta. Lokalne produkty zastąpiliśmy (często przetworzonymi) zdobyczami ze sklepów. Brakuje czasu na przyrządzanie posiłków, a już tym bardziej celebrowanie jedzenia. Jemy szybko, byle co i byle jak. Wśród przyczyn tycia związanych z dietą należałoby wymienić następujące kwestie:

  1. Brak stałej liczby posiłków, które byłyby spożywane w określonych odstępach czasu (Sprawdź: Ile posiłków dziennie powinno się jeść?)
  2. Zbyt krótkie albo zbyt długie przerwy między posiłkami
  3. Niewłaściwa wartość kaloryczna – już przekroczenie swojego dziennego zapotrzebowania kalorycznego o 200 kcal w perspektywie miesiąc sprawi, że przytyjemy kilogram! To tylko 200 kcal: jeden batonik, mała kanapka czy serek homogenizowany!
  4. Stosowanie przetworzonych produktów lub jedzenia o bardzo niskiej jakości odżywczej
  5. Niejedzenie śniadań, które wpływa na odkładanie się tkanki tłuszczowej (przede wszystkim na bioderkach drogie panie)
  6. Nieregularność i brak konsekwencji
  7. Podjadanie: słodycze czy słone “przegryzajki”, ale też całkiem zdrowe, a jednak bardzo kaloryczne suszone owoce, które jedzone w nadmiarze tuczą.
  8. Spożywanie zbyt małej ilości owoców i warzyw
  9. Picie niewystarczającej ilości wody
  10. Zajadanie stresu lub nagradzanie się jedzeniem
  11. Robienie nieprzemyślanych zakupów spożywczych z pustym żołądkiem.

I na koniec ostatnia kwestia: sen. Wydawałoby się, że przyczyny tycia należałoby szukać przede wszystkim w diecie i niewystarczającej aktywności. Tymczasem zbyt mała ilość snu sprawia, że zaburzona zostaje praca ośrodka głodu i sytości, a duża ilość kortyzolu we krwi hamuje odchudzanie. Chcesz schudnąć? W takim razie potrzebujesz 6-8 godzin snu. Bez wymówek 🙂

Zobacz czym jest trening aerobowy! 

Choroby których sygnałem jest przybieranie na wadze

Tyjesz i nie wiesz, czemu? Być może cierpisz na któreś z poniższych schorzeń:

Jak schudnąć w miesiąc? Sprawdź!

Przyczyny tycia: tarczyca a tycie

Od bardzo dawna było wiadomo, że istnieje złożony związek między chorobami tarczycy, masą ciała i metabolizmem. Hormon tarczycy reguluje metabolizm zarówno u zwierząt, jak i u ludzi. Metabolizm określa się, mierząc ilość tlenu zużywanego przez organizm w określonym czasie. Jeśli pomiaru dokonuje się w spoczynku, określa się go jako podstawową przemianę materii (BMR). Rzeczywiście, pomiar BMR był jednym z najwcześniejszych testów stosowanych do oceny stanu tarczycy pacjenta. U pacjentów, u których gruczoł tarczycy nie działał, stwierdzono niski BMR, a u pacjentów z nadczynnością tarczycy wysokie BMR. Późniejsze badania powiązały te obserwacje z pomiarami poziomów hormonów tarczycy i wykazały, że niskie poziomy hormonów tarczycy były związane z niskimi BMR, a wysokie poziomy hormonów tarczycy były związane z BMR. Większość lekarzy nie stosuje już BMR ze względu na złożoność przeprowadzania testu oraz ponieważ BMR podlega wielu wpływom innym niż stan tarczycy.

Tycie przed okresem

To zupełnie normalna sprawa. Przybieranie na wadze około 1 do 2 kilogramów przed miesiączką na ogół ustąpi kilka dni po rozpoczęciu miesiączki. Przyrost masy ciała związany z wahaniami hormonalnymi może być wynikiem zatrzymywania wody, przejadania się apetytem na cukier i pomijania treningu z powodu skurcze.

Tycie po 30

Po 30. roku życia metabolizm zaczyna działać wolno, a nasz organizm potrzebuje więcej energii do pracy, więc zaczynamy jeść więcej, ale układ pokarmowy jest powolny, co powoduje niechciany przyrost masy ciała. W rezultacie możesz zaobserwować pojawienie się nadmiernej tkanki tłuszczowej. Należy wtedy rozważyć zmianę diety i wdrożyć systematyczne treningi.

Inne przyczyny tycia: czy od alkoholu się tyje?

Przybieranie na wadze jako przyczyna spożywania alkoholu jest normalne, ponieważ większość napojów alkoholowych ma dużą ilość kalorii, która powoduje szybki przyrost masy ciała. Jeśli więc przybierasz na wadze z powodu alkoholu, zacznij przyglądać się kaloryczności napoju, który zamierzasz spożyć. Zachowując równowagę między alkoholem a kaloriami, możesz wystrzec się przybrania kilku kilogramów.

Jaki rak powoduje tycie?

Rak jajnika może być przyczyną przyrostu masy ciała, ponieważ objawem raka jajnika jest obrzęk brzucha. U niektórych osób może wystąpić przyrost masy ciała w wyniku leczenia i samego życia z chorobą.

Takie są najczęstsze przyczyny tycia oprócz złej diety. Jeśli zauważysz u siebie niepokojące objawy, zgłoś się do specjalisty!

Exit mobile version