kobiecy.pl

Rozejście mięśnia prostego brzucha: Jak sprawdzić czy cię dotyczy?

Rozejście mięśnia prostego brzucha po ciąży

Rozejście mięśnia prostego brzucha może być powodem trudności w dojściu do formy sprzed ciąży. Powoduje, że brzuch mimo ćwiczeń nie staje się płaski i wygląda na większy. Jak sprawdzić, czy rozejście nastąpiło właśnie u ciebie? Mamy kilka wskazówek!

Anatomia mięśni brzucha

Zanim lepiej przyjrzymy się problemowi, jakim jest rozejście mięśnia prostego brzucha, wspomnimy parę słów o ogólnej anatomii mięśniowej tej części ciała. Patrząc na wysportowany brzuch możemy zauważyć tak zwany “sześciopak” czy inaczej mówiąc “kaloryfer”. To nic innego jak mięsień prosty brzucha. Jednak za zniwelowania tak zwanych “boczków” i oponki odpowiada przede wszystkim wewnętrzny mięsień skośny, o którym bardzo często zapomina się  w trakcie treningów. Ważnym mięśniem jest również mięsień poprzeczny, który chroni narządy wewnętrzne oraz wzmacnia kręgosłup. Bóle w okolicach lędźwi mogą wskazywać na problemy właśnie z tym mięśniem.

Rozejście kresy białej w ciąży i po porodzie

Mięsień prosty brzucha jest wystawiony na próbę szczególnie w trakcie trwania ciąży oraz po porodzie. Dlaczego i co się z nim dzieje? Z wyglądu przypomina sześciopak połączony tak zwaną białą kresą. W pierwszej fazie ciąży rozciąga się na tyle, by pomieścić rosnące w macicy dziecko. W kolejnych miesiącach ciąży lewa i prawa strona mięśnia oddalają się od siebie wraz ze wzrostem dziecka. Następuje wtedy tak zwany rozstęp kresy białej. Niekiedy rozsunięcie się kresy jest na tyle duże, że mówimy o rozejściu się mięśnia prostego brzucha. 

Rozejście mięśnia prostego brzucha – przyczyny

Co tak naprawdę wpływa na zbyt duże rozejście się kresy białej? Oto głównej przyczyny: 

Rozejście mięśnia prostego brzucha – jak sprawdzić?

Istnieje kilka objawów, które możesz u siebie zaobserwować, jeśli cierpisz na rozejście mięśnia prostego brzucha. Pierwszym z nich jest to, że brzuch po porodzie mimo upływu czasu nie zanika i nadal wyglądasz jakbyś była w pierwszym trymestrze ciąży. Taki brzuch jest odstający i luźny. Innym objawem może być utrata kontroli nad mięśniami brzucha. Nie możesz ich ścisnąć ani rozluźnić. Tak może się dziać nawet do roku od porodu, ale po tym czasie wszystko powinno wrócić już normy. Jeśli jednak nadal nie możesz kontrolować mięśni może to oznaczać ich rozejście. By przekonać się, czy rzeczywiście Twoim problemem jest rozejście kresy białej zrób szybki test.

Test na rozejście mięśni brzucha

Połóż się na plecach ze zgiętymi nogami w kolanach. Stopy płasko na ziemi. Połóż jedną rękę na szyi i unieś głowę oraz kark w sposób przypominający klasyczne brzuszki. Drugą ręką połóż na brzuchu. Poprowadź palcami od mostka w stronę spojenia łonowego. O rozejściu mięśnia prostego brzucha mówimy wówczas, gdy przerwa między lewą i prawą stroną mięśnia jest równa lub większa niż szerokość dwóch palców. Taki stan zawsze wymaga konsultacji z lekarzem lub fizjoterapeutą

Rozejście mięśnia prostego brzucha – ćwiczenia

Rozejście mięśni brzucha – ćwiczenia

Niewielkie rozejście może wymagać jedynie ćwiczeń z fizjoterapeutą. Duże może kwalifikować się do terapii, dłuższego leczenia lub operacji.

Jeśli twoje rozejście mięśni brzucha nie jest zbyt wielkie możesz się wspomóc ćwiczeniami, które warto wykonywać po ciąży. Mają one na celu przypomnienie mięśniom, jak prawidłowo funkcjonować. W tym czasie staraj się skupiać przede wszystkim na ćwiczeniach mięśnia skośnego, a nie prostego. Ćwiczenia nie mogą być zbyt obciążające, szczególnie jeśli jesteś po cesarce. W ćwiczeniach na rozejście krasy białej bardzo ważną rolę odgrywa oddychanie i skupienie się na delikatnym poruszaniu mięśniami. Absolutnie nie decyduj się na brzuszki! Oto ćwiczenia, które warto wypróbować:

Zobacz też:

Exit mobile version