kobiecy.pl

Rozwój dziecka: czynności ruchowe

Obserwując swoje dziecko  z zachwytem zauważasz, że nabywa kolejne nowe umiejętności. Brak tych osiągnięć może świadczyć o nieprawidłowościach w jego rozwoju.

Obserwację dziecka można rozpocząć już od pierwszych dni jego życia. Noworodek może potrafić leżąc na brzuszku unosić samą główkę. Jeśli nie, umiejętność tę powinien wyćwiczyć do 3-go miesiąca życia. W drugim kwartale życia, tj. pomiędzy trzecim a szóstym miesiącem życia dziecko “pracuje” nad umiejętnością unoszenia się na wyprostowanych rękach leżąc na brzuszku. Również w tym czasie niemowlę powinno się pierwszy raz przewrócić z brzucha na plecy. Nieco później (pomiędzy czwartym a siódmym miesiącem) zacznie się przewracać również z pleców na brzuch.

Niektóre dzieci już po skończeniu 1-go miesiąca, a inne dopiero w czwartym miesiącu potrafią przez dłuższy czas utrzymać główkę prosto, gdy są trzymane w pozycji pionowej. Kolejnym kamieniem milowym, który niemowlę osiągnie pomiędzy czwartym a dziewiątym miesiącem jest siedzenie. Najpierw będzie siedziało z podparciem, a następnie nauczy się siedzieć samo.

Od ukończenia piątego do połowy dwunastego miesiąca życia możemy oczekiwać, że maluch będzie stał z naszą pomocą. Również w tym czasie (a nawet do połowy czternastego miesiąca) dziecko może zacząć raczkować. Trzeba jednak pamiętać, że raczkowanie nie jest kamieniem milowym w rozwoju dziecka, ponieważ może ono pominąć ten etap. Pomiędzy siódmym a siedemnastym miesiącem Twoje maleństwo będzie umiało samo stać, a pomiędzy ósmym a osiemnastym miesiącem zacznie chodzić bez Twojej pomocy. Na pierwszy bieg niemowlaka będziesz musiała zaczekać, ponieważ będzie on miał miejsce pomiędzy trzynastym a dwudziestym miesiącem jego życia.

Źródło: “Pierwsze 2 lata życia dziecka. Przewodnik dla rodziców” pod red. prof. Alicji Chybickiej, prof. Anny Dobrzańskiej, prof. Jerzego Szczapy i prof. Jacka Wysockiego

Exit mobile version