Rozwój społeczny dziecka. Z niecierpliwością czekasz na pierwszy uśmiech albo słowo Twojego dziecka? Podpowiemy, kiedy możesz się ich spodziewać.
Na początku swojego życia noworodek uśmiecha się bezwiednie. O uśmiechu społecznym możemy mówić wówczas, gdy jest on reakcją na mowę lub pieszczoty. Pojawia się pomiędzy 1 a 3 miesiącem życia. Na śmiech “pełną buzią” i w głos trzeba jednak poczekać dłużej, czasami do czasu gdy dziecko skończy pół roczku.
Między 4 a 8 miesiącem życia prawdopodobnie zaobserwujesz u maluszka pierwsze objawy złości. W podobnym czasie pojawią się inne negatywne uczucia czyli: lęk przed obcymi (6-12 miesiąc) oraz lęk separacyjny (9-24 miesiąc). Jeśli kobieta chce wrócić do pracy, dobrze by było, aby przemyślała czas powrotu biorąc pod uwagę to, że niemowlę będzie bało się zostać z kimś obcym albo po prostu bez mamy. Warto wtedy wcześniej przyzwyczaić dziecko do obecności nowego opiekuna i stopniowo wydłużać czas, podczas którego z nim przebywa.
Nauka mowy odbywa się praktycznie od początku życia dziecka. Już pomiędzy 1 a 4 miesiącem życia zauważysz, że niemowlak głuży. Między 5 a 9 miesiącem zacznie się etap gaworzenia. Pomiędzy głużeniem a gaworzeniem istnieje duża różnica. Głużenie jest wypowiadaniem przypadkowych dźwięków i nie ma funkcji komunikacyjnej. Na tym etapie możesz usłyszeć “gli”, “kli”, “a-gu” itp. Zanika wraz z pojawieniem się gaworzenia. Wówczas dziecko łączy samogłoski ze spółgłoskami, np. ma-ma, da-da, ta-ta. Niestety te dźwięki nie mają jeszcze dla dziecka znaczenia i prawdopodobnie nazwie “ma-ma” zarówno dywan, okno a czasami nawet mamę.
Na pierwsze “mama” i “tata” wypowiedziane ze zrozumieniem można oczekiwać od 9 miesiąca życia maluszka, jednak nie później niż do 14 miesiąca. Dziecko gaworzy z intonacją. Warto zwracać na nią uwagę, ponieważ właśnie poprzez intonację maluch próbuje nam przekazać czego potrzebuje. Pierwsze słowa dziecka powinniśmy zacząć wyłapywać przed ukończeniem przez nie drugiego roku życia. Pierwsze wyrażenia dwuwyrazowe powinny się natomiast pojawić przed ukończeniem 30-ego miesiąca życia.
Możesz aktywnie wspierać rozwój swojego dziecka poprzed wspólną zabawę. Maluch na pewno z zachwytem będzie patrzył jak odpowiadasz na jego głużenie czy gaworzenie takimi samymi dźwiękami. Rozwój mowy wspomaga również mówienie do dziecka, nazywanie obrazków czy czytanie mu książeczek.
Źródło: „Pierwsze 2 lata życia dziecka. Przewodnik dla rodziców” pod red. prof. Alicji Chybickiej, prof. Anny Dobrzańskiej, prof. Jerzego Szczapy i prof. Jacka Wysockiego