kobiecy.pl

Śniadanie przed treningiem [Pomysły na fit śniadanie!]

śniadanie przed treningiem

Good morning. Breakfast on white bed sheets. Muesli or granola, milk, orange on wooden tray from above. Top view. Flat lay. Copy space. Hotel Room Early Morning.

Co jeść na śniadanie przed treningiem? Jakie składniki odżywcze powinien zapewnić posiłek, żebyś w trakcie treningu miała dużo energii, ale też nie czuła się ociężała? Sprawdź, jak skomponować śniadanie przed treningiem!

Śniadanie przed treningiem

Spór: śniadanie przed treningiem czy trening przed śniadaniem trwa już od jakiegoś czasu. Która odpowiedź jest właściwa? I jedna i druga ma swoich zwolenników. Aktywność fizyczna rano pobudza metabolizm do szybszej pracy, z drugiej jednak strony jak pokazują badania, gdy nie jemy śniadania, w ciągu dnia jemy więcej. Jedzenie śniadania ma też inne plusy:

Biorąc po uwagę powyższe ja jednak jestem zwolenniczką śniadania przed treningiem. Tylko o której je zjeść i co powinno zawierać, żebyś nie wspominała go przy każdym cięższym ćwiczeniu? Sprawdź, co jeść przed treningiem rano!

Co jeść na śniadanie przed treningiem?

“Śniadanie przed treningiem należy zjeść na około 2-3 godziny przed rozpoczęciem ćwiczeń.” – mówi ekspert z klubów sportowych dla kobiet Mrs.Sporty.

Co jeść przed treningiem rano? Jaki posiłek przed treningiem jest optymalny? I tu teorii też jest co najmniej kilka! Przyjrzyjmy się dwóm najpopularniejszym

Co jeść przed treningiem rano? Węglowodany + …!

Węglowodany są dla człowieka najważniejszym źródłem energii. Co więcej Twój organizm nie potrafi ich magazynować. Oznacza to ni mniej ni więcej, że jeśli nie dostarczysz nowej porcji, zapas glukozy we krwi się wyczerpie i Twój organizm będzie musiał sięgnąć do rezerw, które wcześniej przygotował: najpierw do glikogenu mięśniowego, a potem do tkanki tłuszczowej. Brak glukozy we krwi może też jak wspomniałam być przyczyną omdleń: gdy trenujesz krew i ostatnie zapasy glikogenu trafiają do mięśni, bo tam są w danej chwili najbardziej niezbędne. Odcinany jest natomiast ich dopływ do mózgu. Efekt? Zawroty głowy lub utrata przytomności.

Pamiętaj, że węglowodany węglowodanom nierówne: wyróżniamy te proste i złożone. Przed treningiem na śniadanie warto zjeść otręby pszenne czy produkty zbożowe z grubego przemiału, które są dodatkowo źródłem błonnika. Do nich możesz dodać źródła białka roślinnego lub zwierzęcego (np. jaja).

A może jednak tłuszcze? Śniadanie białkowo-tłuszczowe jest ok, ale…

Spalanie kwasów tłuszczowych jest optymalne przy umiarkowanej aktywności fizycznej, np. podczas wysiłku kardio. Przy większym wysiłku optymalnym źródłem energii są jednak węglowodany. Jeśli nie planujesz super obciążającego treningu rano, sięgnij po śniadanie białkowo-tłuszczowe. Przed treningiem dostarczy ciału budulca dla mięśni i energii. Warto też wiedzieć, że białko wspomaga regenerację po treningu. Ostatni plus: śniadanie białkowo-tłuszczowe przedłuża nocne spalanie.

Zobacz też: Jakie jest zapotrzebowanie na białko?

Żeby nie obciążać zanadto swojego układu pokarmowego planując posiłek przed treningiem sięgnij po chude białko. Może to być:

Szybki posiłek przed treningiem

Nic nie jest tak cenne rano jak czas. Bo o ile w poniedziałek jeszcze chce nam się wstać o pół godziny wcześniej, o tyle koło środy (przynajmniej u mnie) ten zapał jakoś drastycznie spada. Dlatego pomysł na smaczne i szybkie śniadanie przed treningiem bywa na wagę złota 😉 Rolę pełnowartościowego posiłku dość dobrze pełnią wszelkie shaki białkowe. Oto kilka moich ulubionych przepisów!

Śniadanie przed treningiem: przepisy

A teraz trochę praktyki. Co jeść na śniadanie przed treningiem rano? Gotowe przepisy zdecydowanie ułatwią Wam zadanie!

elements.envato.com

Śniadanie z węglowodanami

Składniki:

Sposób przygotowania:

Do miski wlać jogurt naturalny, a następnie dodać do niego otręby pszenne. żurawinę oraz pokrojonego banana. Całość polać łyżką miodu.

Jajecznica, jajka sadzone czy shakshuka – jajka w każdej postaci, najlepiej z dodatkiem warzyw to zawsze dobry pomysł na śniadanie (elements.envato.com)

Śniadanie białkowo-tłuszczowe: jajecznica z pomidorami

Składniki:

Sposób przygotowania:

Obierz cebulę i pokrój. Rozgrzej patelnię, a następnie na łyżce masła podsmaż cebulę. W tym czasie umyj i obierz pomidora. Pokrój go w kostkę i dodaj do cebuli. Duś pod przykryciem aż pomidor puści sok, następnie odkryj pokrywkę i odparuj sok. Dodaj jajka i smaż co jakiś czas przsuwając je z jednej na drugą stronę tak, by powstała jajecznica. Posól do smaku. Jajecznicę jedź bez dodatku pieczywa.

Koktajle to najlepsza odpowiedź na pytanie o to, co jeść rano przed treningiem, jeśli wiesz, że nie wstaniesz wcześniej, by przygotować pożywne śniadanie. Zmieścisz w nich białko, mnóstwo witamin i odrobinę tłuszczy. Jeśli dorzucisz otrębów pszennych, wzbogacisz koktajl o kolejną porcję błonnika. (elements.envato.com)

Przepis na szybkie śniadanie przed treningiem: shake

Składniki:

Sposób przygotowania:

Umyj i obierz banana. Umyj awokado, przekrój i usuń pestkę ze środka. Następnie pokrój owoce i wraz z pozostałymi składnikami blenduj do uzyskania gładkiej konsystencji. Twoje przedtreningowe śniadanie będzie gotowe po 1-2 minutach 🙂

Zobacz też:

Exit mobile version