kobiecy.pl

Spacery z niemowlakiem podczas mrozu

Wygląda na to, że zaczyna się prawdziwa zima… Termometry w najbliższych tygodniach mają pokazać nawet -20 stopni. Czy musimy siedzieć w taką pogodę z dzieckiem w domu?

Ruch na świeżym powietrzu jest niezbędny dla zdrowego rozwoju każdego maluszka. Przyda się też mamie, która cały dzień spędza z dzieckiem w domu. Gdy nadciągają mrozy wielu z nas zadaje sobie pytanie, czy można wychodzić z dzieckiem na spacer.

Dziecko należy przyzwyczajać do niskich temperatur od pierwszych tygodni życia. Jeśli nie ma wiatru, który potęguje uczucie zimna, z niemowlęciem do szóstego miesiąca życia można wychodzić na spacery do momentu, gdy słupek rtęci nie pokaże -5 stopni. Starsze dzieci są znacznie odporniejsze na zimno. Jeśli dziecko już chodzi i odpowiednio je ubierzemy, możemy spokojnie iść na spacer do -10 stopni. Przy niższych temperaturach nawet dorośli niezbyt dobrze funkcjonują… Ba! Komórki i samochody też odmawiają współpracy. Lepiej więc może nie sprawdzać, czy dziecko to przetrzyma? Tym bardziej, że ma o wiele cieńszą tkankę tłuszczową niż dorosły człowiek.

Wychodząc na spacer podczas mrozu należy pamiętać o odpowiednim ubraniu brzdąca. Świetnie sprawdzą się kombinezony. Na nóżki wkładami ciepłe buciki. Nie zapomnijmy o posmarowaniu buzi tłustym kremem!

W mroźne zimowe dni lepiej by było, gdyby maluszek sam biegał po dworze zamiast siedzieć w wózku. Jeśli już jesteśmy zmuszeni do pokonania większej odległości i zapakowania dziecka do wózka, pamiętajmy o szczelnym otuleniu go kocem. Każdy kto zmarzł kiedyś stojąc na przystanku wie, jak bardzo potrafi dokuczyć zimno jeśli nie jest się aktywnym. Nie zmuszajmy więc malca do długiego siedzenia w spacerówce jeżeli nie jest to konieczne.

Co zrobić gdy po powrocie do domu okaże się, że malec ma zmarznięte nóżki? Nacieramy je maścią rozgrzewającą przeznaczoną dla dzieci i zakładamy ciepłe skarpetki. Możemy podać dziecku ciepłą herbatkę z malin i postarać się posiedzieć z nim pod kocem. Może przy odpowiednio dużej ilości książeczek do oglądania uda się utrzymać brzdąca choć trochę pod przykryciem?

(źródło: http://www.erodzina.com)

Exit mobile version