kobiecy.pl

Stretching: co to jest i jakie daje efekty?

stretching

elements.envato

Nie wiesz, co stretching? To duży błąd! Przez wielu trenerów i zawodowych sportowców uważany jest za obowiązkowy element każdego treningu. Pozwala rozgrzać mięśnie i przygotować je do wzmożonego wysiłku. W wielu przypadkach jego pominięcie może nawet grozić kontuzją! Dowiedz się o nim więcej!

Stretching: co to?

Stretching, czyli inaczej mówiąc rozciąganie, jest formą ćwiczeń fizycznych, w których określone mięśnie lub ścięgna są celowo utrwalane lub rozciągane w celu poprawy odczuwanej elastyczności mięśnia i uzyskania wygodnego napięcia mięśniowego. Wynikiem stretchingu jest uczucie zwiększonej kontroli mięśni, elastyczność i zwiększenie zakresu ruchu. Rozciąganie ma też na celu przygotowanie mięśni do dalszego wysiłku. Dla wielu sportowców jest bardzo ważnym elementem każdego treningu.

Osoby czynnie uprawiające sport powinny zastosować program rozciągania który będzie niwelować skutki nadmiernych przeciążeń wynikających z wysiłku. – mówi Anna Wawrocka z klubów sportowych dla kobiet Mrs.Sporty. – Osoby o niskiej aktywności fizycznej i trybie pracy siedzącej czy też stojącej powinny niezwłocznie zacząć dbać o to, aby ich ciało zaczęło nabierać odpowiedniej elastyczności. Utrzymywanie ciała w jednej pozycji wpływa bardzo niekorzystnie na cały układ kostny i mięśniowy człowieka. Prowadzi do zesztywnień i napięć a w konsekwencji objawów bólowych, z których najczęstszym jest ból w okolicach odcinka lędźwiowego kręgosłupa czy też w okolicach karku.

Stretching po treningu czy jednak przed? A czemu nie obydwa? W zasadzie powinno się wykonywać rozciąganie mięśni przed i po treningu. Są dwa różne rodzaje stretchingu, o których zaraz dowiesz się więcej.

Poznaj zasady treningu cardio!

Stretching dynamiczny czy statyczny?

Obydwa rodzaje są ważne. Rozciąganie dynamiczne wykonuje się przed treningiem, zaś statyczne po nim, aby rozluźnić mięśnie.

Dynamiczne rozciąganie

Około 15 lat temu dynamiczna rozgrzewka stała się popularna w sporcie jako skuteczny sposób dla sportowców na przygotowanie się do zawodów. W dzisiejszych czasach dynamiczna rozgrzewka jest standardem dla każdego, od profesjonalnych sportowców po rozciąganie dla początkujących. Zaleca się rozpoczynanie od małych i wolnych ruchów i tylko przez 5 minut aż do szybszej rozgrzewki i przygotowania ciała do ćwiczeń. Poniżej wymieniamy kilka dynamicznych stretchingów:

stretching po treningu / unsplash

Rozciąganie statyczne

Jest to rodzaj stretchingu po treningu. Stwierdzono, że statyczne rozciąganie jest korzystne dla ogólnej elastyczności, co może pomóc wydłużyć twój krok, poprawiając w ten sposób czas biegu. Jednak ostatnio pojawiło się wiele kontrowersji dotyczących niekorzystnych skutków statycznego rozciągania, które może zmniejszać prędkość skurczu mięśni, a tym samym niekorzystnie wpływać na biegaczy i innych sportowców. Rozciągnięcia, które zdecydowanie zaleca się wykonywać po bieganiu lub innych ćwiczeniach podczas wyciszenia to rozciąganie górnej części pleców, rozciąganie ramion, rozciąganie nóg.

Stretching: efekty

Rozciąganie sprawia, że twoje ciało jest elastyczne i zdrowe. Potrzebujemy elastyczności, aby utrzymać zakres ruchu w stawach. Bez tego mięśnie skracają się i napinają. Następnie, kiedy wzywasz mięśnie do aktywności, są one słabe i nie mogą się całkowicie rozciągnąć. To naraża cię na ból stawów, nadwyrężenia i uszkodzenie mięśni. Pamiętaj o odpowiednim stretching przed i po treningu! 

Poznaj trening aerobowy! 

Exit mobile version