kobiecy.pl

Święty Mikołaj

Któż z nas go nie zna? Siwy, z długą brodą, ubrany na czerwono i rozwożący prezenty saniami ciągniętymi przez zaprzęg reniferów… Jest nieodłącznym elementem Bożego Narodzenia!Choć wydaje się to nieprawdopodobne Święty Mikołaj przywędrował do nas z krajów anglosaskich. W Polsce prezenty podrzucał Gwiazdor (Wielkopolska, Kujawy, Mazury), Aniołek (Małopolska) lub Dzieciątko utożsamiane z Jezusem (Górny Śląsk). Mikołaj natomiast zostawiał prezenty w nocy z 5 na 6 grudnia.

Skąd się wzięła postać Świętego Mikołaja? Wcale nie jest ona wymyślona, jak słyszą od kolegów starsze dzieci. Święty Mikołaj, biskup Miry, żył na przełomie III i IV wieku. Jego rodzice byli bardzo bogaci i Mikołaj po ich śmierci odziedziczył cały majątek. Znany był z tego, że rozdawał pieniądze biednym i potrzebującym. 6 grudnia jest rocznicą śmierci biskupa i stąd zwyczaj obdarowywania się prezentami w tym dniu. Zwyczaj robienia sobie prezentów w Boże Narodzenie jest znacznie starszy.

Choć trudno w to uwierzyć obecny wizerunek Świętego Mikołaja w czerwonej czapce i płaszczu zaostał spopularyzowany przez… Coca Colę w 1930 roku! Reklama tak utrwaliła w świadomości ludzi kostium Mikołaja, że do tej pory jest w nim przedstawiany.

Jaki by nie był i w co by nie był ubrany, wszystkie dzieci duże i małe, wierzące w niego i lekko powiątpiewające i tak co roku z niecierpliwością na niego czekają. Wcześniej  natomiastmogą napisać list do jednego z miejsc, w których odbiera pocztę:
–    do Drøbak w południowej Norwegii:
Julenissen’s Postkontor, Torget 4,
1440 Drøbak, Norwegia

–    do Rovaniemi w Finlandii:
Santa Claus, Arctic Circle,
96930 Rovaniemi, Finlandia

–    do Kanady:
Santa Claus, North Pole,
Canada, H0H 0H0

Exit mobile version