„Ta postać zawsze mnie pociągała” Matteo Garrone wizjonersko opowiada baśń, którą kochają pokolenia

Matteo Garrone jest dwukrotnym laureatem nagrody Grand Prix na Festiwalu Filmowym w Cannes. Został uhonorowany za filmy „Gomorra” (2008) i „Reality” (2011). Jego wyjątkowa kreacja fantasy „Pantameron” z Salmą Hayek, Vincentem Casselem, Johnem C. Reilly’m i Toby’m Jonesem miała premierę na festiwalu w Cannes w 2015 roku. Jego kolejny film, „Dogman”, również zadebiutował w Cannes w 2018 roku. Wizjonerski reżyser od dziecka interesował się kultową włoską powieścią.

Dlaczego „Pinokio”? To jest pytanie, które pojawia się natychmiast, kiedy okazuje się, że chcę zmierzyć się z najczęściej na świecie tłumaczonym i najlepiej sprzedającym się klasykiem włoskiej literatury. Wszyscy znają charakterystyczny spiczasty nos Pinokia, on sam stał się twarzą Italii. Jego przygody są częścią włoskiej kultury i włoskiego języka. „Pinokio” został przetłumaczony na 240 języków i pozostaje wśród 50 bestsellerów świata. Cały świat wie, kim on jest. Poza tym, „Pinokio” to postać, która zawsze mnie pociągała. Tę fascynację widać też w moich filmach – mówi Matteo Garrone.

Postanowiłem, że tym filmem kończę moją podróż przez świat baśni, którą rozpocząłem od filmu „Pantameron”. „Pinokio” był więc moim marzeniem od dawna. Na biurku wciąż mam storyboard filmu, który narysowałem i pokolorowałem, będąc dzieckiem. To jedna z moich najcenniejszych pamiątek i jedno z najpiękniejszych wspomnień – dodaje twórca.

“Pinokio” trafi do kin już w tym tygodniu, 9 października 2020.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *