Ciąża dzieli się na trzy trymestry. Każdy z nich jest zupełnie inny. Podpowiemy, czego się możesz spodziewać w każdym z trymestrów.
Pierwszy trymestr
Gratulujemy! Zapewne dowiedziałaś się już, że jesteś w ciąży. Prawdopodobnie też Twoje ciało nie pozwala Ci o tym zapomnieć. Cały czas czujesz się zmęczona. Niezależnie od tego, ile czasu śpisz w nocy, masz wrażenie, że zaśniesz za biurkiem w pracy.
Niektórym kobietom dokuczają mdłości. Uważa się, że są na nie bardziej podatne kobiety wyczulone na zapachy. Jeśli do nich należysz prawdopodobnie teraz otwarcie lodówki jest dla Ciebie ciężkim doświadczeniem. Kuchnia, w której do tej pory nie czułaś żadnych zapachów, jest miejscem tortur. A usmażenie kotleta? Niestety prawdopodobnie jest niemożliwe i wolisz jedzenie przywiezione np.przez mamę w wersji gotowej.
Jedną z przykrych dolegliwości pierwszego trymestru jest ciągłe chodzenie do toalety. Na skutek zmian zachodzących w Twoim organizmie odczuwasz dużo częstszą potrzebę oddawania moczu.
Drugi trymestr
Drugi trymestr jest zdecydowanie najprzyjemniejszym czasem w ciąży. Macica przesuwa się do góry, dzięki czemu nie biegasz już tak często do ubikacji. Mdłości ustępują najczęściej około czternastego tygodnia ciąży.
Czujesz też nagły przypływa energii i masz wrażenie, że mogłabyś przenosić góry. Nie zapomnij jednak, że wciąż jesteś w ciąży! Oczywiście ciąża to nie choroba, ale w drugim trymestrze każdy wysiłek, nawet ten ponad siły, wydaje Ci się niezbyt duży. Pamiętaj również o przesypianiu około 8 godzin dziennie.
Końcówka drugiego trymestru to świetny czas na zakupy rzeczy dla Ciebie i dziecka. Masz jeszcze wystarczająco dużo sił, żeby chodzić po sklepach.
Trzeci trymestr
Pod koniec drugiego trymestru albo na początku trzeciego zaczyna Ci być coraz ciężej. Wszystko oczywiście zależy od tego ile przytyłaś. Dzidziuś też już jest dosyć duży. Wszystko to sprawia, że może Cię zacząć boleć kręgosłup. Dodatkowo u niektórych kobiet w ciele gromadzi się woda, co powoduje opuchliznę.
Jeśli zaczęłaś szkołę rodzenia na pewno już ćwiczysz oddychanie przeponą. Niestety masz wrażenie, że oddycha Ci się z każdym dniem coraz ciężej, a wejście po schodach powoduje zadyszkę. Staraj się dużo spacerować i oddychać świeżym powietrzem.
Na szybko powiększającym się brzuchu możesz zobaczyć rozstępy. Na rynku jest ogromny wybór kremów przeciwko rozstępom. Pamiętaj też o nawilżaniu po każdej kąpieli. Twoje nogi może nękać inny problem: żylaki. W aptekach kupisz specjalne skarpetki albo rajstopy przeciwżylakowe. Nawet jeśli nie pomogą na żylaki wspaniale działają na bolące i spuchnięte nogi!
Innym zmartwieniem ciężarnych są zaparcia i hemoroidy. W tej sytuacji najlepiej jest się skontaktować z lekarzem prowadzącym ciążę. Żeby przeciwdziałać zaparciom jedź jak najwięcej produktów zawierających błonnik. Dosyć dobrze działają suszone śliwki i jak największa dawka… ruchu. Spaceruj, pływaj, ćwicz podczas aerobiku dla ciężarnych.
I nie martw się… Już niedługo będziesz szczęśliwą mamą i szybko zapomnisz o wszystkim co było nieprzyjemne!