kobiecy.pl

Usunięcie trzeciego migdałka u dzieci. Rekonwalescencja

usunięcie migdałka u dziecka

elements.envato.com

Migdałki znajdują się po obu stronach tylnej części gardła. Wspierają układ odpornościowy w walce z infekcjami. Sprawdź, kiedy należy wyciąć powiększone migdały!

Usuwanie migdałków u dzieci: wskazania do zabiegu

Zastanawiasz się, kiedy lekarz zadecyduje o usunięciu migdałków? Taki zabieg jest konieczny, gdy powiększone migdałki blokują drogi oddechowe. W takiej sytuacji dziecko ma problem z oddychaniem, szczególnie podczas snu. Może cierpieć na obturacyjny bezdech senny, spowodowany wielokrotnym zatrzymaniem oddychania w czasie snu. Prowadzi do problemów z nauką, zachowaniem, wzrostem i sercem. Lekarz może zalecić usunięcie migdałków, jeśli dziecko często choruje na zapalenie migdałków. W zależności od rodzaju wykonanej operacji powrót do zdrowia zajmuje tydzień lub dłużej. Najprawdopodobniej po wycięciu migdałków pojawi się ból i dyskomfort, utrudniające dziecku jedzenie i picie. Możesz mu podać lek przeciwbólowy zgodnie z zaleceniami lekarza.

W noc poprzedzającą tonsillektomię (usuwanie migdałków) maluch nie może jeść ani pić, nawet wody. To dlatego, że musi mieć pusty żołądek przed operacją. Niekiedy przeprowadza się ją w znieczuleniu ogólnym.

Laserowe usuwanie migdałków

U dzieci, które skończyły 10 lat, zazwyczaj wykonuje się śródtorebkowe wycinanie migdałków, ponieważ standardowa technika operacyjna staje się wtedy dość bolesna. W czasie zabiegu lekarz korzysta z mikroskopu operacyjnego. Co ważne, występuje tutaj minimalna utrata krwi i znacznie mniejszy ból, zwłaszcza jeśli porównamy go z tradycyjną techniką. Rekonwalescencja po usuwaniu migdałków u dzieci zajmuje wówczas 2-3 dni.

Głównym objawem zapalenia migdałka jest ból gardła. Może mu towarzyszyć kaszel, bóle głowy i gorączka. Powodują go wirusy lub bakterie, choć w większości przypadków ma podłoże wirusowe. Okres inkubacji (czas między zarażeniem a pojawieniem się objawów) wynosi zwykle 2-4 dni.

Przyczyną powiększonego migdała może być infekcja. Warto jednak pamiętać, że niektóre dzieci mają większy migdałek od urodzenia. Przerost migdałka gardłowego zwykle nie powoduje żadnych objawów, ale czasami prowadzi do problemów z oddychaniem lub połykaniem. Zwiększa również ryzyko nawracających infekcji ucha lub zatok albo obturacyjny bezdech senny. Rozpoznanie opiera się na nasofaryngoskopii, a czasami również na analizie wyników badania snu. Jeśli przyczyną powiększonych migdałków u dziecka jest infekcja bakteryjna, przepisuje się antybiotyki. Jeśli maluch ma ciągle problem z migdałami, lekarz najprawdopodobniej zaleci ich usunięcie.

Usuwanie migdałków u dzieci cena

Jeśli usunięcie migdałków jest konieczne, najprawdopodobniej zastanawiasz się, ile musisz zapłacić. Tonsillektomia (wycięcie migdałków podniebiennych) kosztuje około 2500 zł. Tyle samo należy zapłacić za wycięcie migdałka gardłowego endoskopowo lub adenotonsillotomię (podcięcie migdałków podniebiennych). Z kolei usunięcie trzeciego migdała (adenotomia) trzeba zapłacić 2200 zł.

Usuwanie migdałków metodą koblacji

Zastanawiasz się, usuwanie migdałków boli? Wspomniany zabieg jest bezbolesny. Zazwyczaj trwa około godziny. Warto przypomnieć o usuwaniu migdałków w znieczuleniu miejscowym. W tym przypadku zabieg przeprowadzany jest w pozycji siedzącej. Usuwanie migdałków znieczulenie ogólne oznacza, że pacjent jest przytomny, ale nie odczuwa bólu.  Metoda koblacji jest świetną alternatywą dla tradycyjnego zabiegu. Rekonwalescencja po usunięciu trzeciego migdałka mniej dokucza małemu pacjentowi.

Wspomniana metoda sprawdza się doskonale u dzieci. Przede wszystkim dlatego, że jest szybka i mało krwawa. Stosuje się tutaj fale o wysokiej częstotliwości, które odparowują część tkanki i zmniejszają jej objętość. W tym przypadku rekonwalescencja zajmuje około 2 tygodnie.

Zobacz też:

Exit mobile version