Vege: moda czy styl życia? Co powinieneś wiedzieć

vege

Vege – mode czy styl życia?

Weganizm i wegetarianizm zyskują coraz więcej zwolenników na całym świecie. Chociaż popularność tych dwóch trendów żywieniowych wzrosła, to ciężko mówić o modzie. W wielu kulturach takich jak buddyjska czy hinduska, dieta vege jest znana i stosowana od wielu wieków. Światowa organizacja zdrowia (WHO) przyznała, że odpowiednio zbilansowana dieta wegańska lub wegetariańska są najzdrowszymi sposobami odżywiania dla osób w każdym wieku (także dzieci czy kobiet w ciąży). Kluczowe jest jednak tutaj pojęcie „odpowiednio zbilansowana”. Dla niektórych jednak wege to nie tylko dieta, ale także styl życia, za którym idzie poszanowanie i ochrona praw zwierząt czy ekologiczne podejście do zakupów. Inni przechodzą na dietę wege ze względów zdrowotnych. Co ciekawe także polskie placówki, np. więzienia zaczynają wprowadzać posiłki wegetariańskie i wegańskie do swojego menu.

Vege dieta wcale nie musi oznaczać wyrzeczeń - wegański burger i sałatka (fot. pexels.com)
Vege dieta wcale nie musi oznaczać wyrzeczeń – wegański burger i sałatka (fot. pexels.com)

Blogi z kuchnią roślinną

Vege blog to świetna opcja, jeśli jesteście zainteresowani dietą wegańską lub wegetariańską. Znajdziecie tam dużo inspiracji i porad, jak zacząć oraz podstawowych przepisów, które pomogą wam tworzyć zbilansowane diety. Jeżeli zastanawiasz się, czy poradzisz sobie z dietą wykluczającą produkty pochodzenia zwierzęcego, polecamy zacząć od programu Zostań wege na 30 dni. Podczas trwania kampanii wysyłane są przepisy i porady, jak przejść na dobrze zbilansowaną dietę roślinną. Warto też odwiedzić popularne blogi z kuchnią roślinną, które odrywają wiele wegańskich sekretów:

  • jadlonomia.com
  • wegannerd.blogspot.com
  • ervegan.com
  • hello-morning.org

Vege bary i bistro

Vege bistro pojawiają się na całym świecie, a w dużych polskich miastach ostatnio wyrastają, jak grzyby po deszczu. W rankingu najbardziej wege miast świata, przeprowadzonym przez Happy Cow, Warszawa zajęła bardzo wysoką pozycję. Wyprzedziła nawet Londyn i Nowy York! W rankingu brano pod uwagę między innymi ilość restauracji, sklepów czy lokalnych biznesów przyjaznym zwierzętom. Wśród kilku wartych polecenia polskich restauracji z kuchnią roślinną polecamy:

  • Fresh Vege Lunch Bar, Warszawa
  • Vege Bistro Polish Vegan Food, Warszawa
  • Krowarzywa, Warszawa
  • Avocado Vegan Bistro, Gdańsk
  • Zielona Pracownia, Poznań
  • Vega, Wrocław

Jeżeli chcesz znaleźć więcej wege restauracji, polecamy aplikację Wege Mapa Polski lub zajrzeć na stronę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *