Vege: moda czy styl życia? Co powinieneś wiedzieć

vege

Vege – mode czy styl życia?

Weganizm i wegetarianizm zyskują coraz więcej zwolenników na całym świecie. Chociaż popularność tych dwóch trendów żywieniowych wzrosła, to ciężko mówić o modzie. W wielu kulturach takich jak buddyjska czy hinduska, dieta vege jest znana i stosowana od wielu wieków. Światowa organizacja zdrowia (WHO) przyznała, że odpowiednio zbilansowana dieta wegańska lub wegetariańska są najzdrowszymi sposobami odżywiania dla osób w każdym wieku (także dzieci czy kobiet w ciąży). Kluczowe jest jednak tutaj pojęcie “odpowiednio zbilansowana”. Dla niektórych jednak wege to nie tylko dieta, ale także styl życia, za którym idzie poszanowanie i ochrona praw zwierząt czy ekologiczne podejście do zakupów. Inni przechodzą na dietę wege ze względów zdrowotnych. Co ciekawe także polskie placówki, np. więzienia zaczynają wprowadzać posiłki wegetariańskie i wegańskie do swojego menu.

Vege dieta wcale nie musi oznaczać wyrzeczeń - wegański burger i sałatka (fot. pexels.com)
Vege dieta wcale nie musi oznaczać wyrzeczeń – wegański burger i sałatka (fot. pexels.com)

Blogi z kuchnią roślinną

Vege blog to świetna opcja, jeśli jesteście zainteresowani dietą wegańską lub wegetariańską. Znajdziecie tam dużo inspiracji i porad, jak zacząć oraz podstawowych przepisów, które pomogą wam tworzyć zbilansowane diety. Jeżeli zastanawiasz się, czy poradzisz sobie z dietą wykluczającą produkty pochodzenia zwierzęcego, polecamy zacząć od programu Zostań wege na 30 dni. Podczas trwania kampanii wysyłane są przepisy i porady, jak przejść na dobrze zbilansowaną dietę roślinną. Warto też odwiedzić popularne blogi z kuchnią roślinną, które odrywają wiele wegańskich sekretów:

  • jadlonomia.com
  • wegannerd.blogspot.com
  • ervegan.com
  • hello-morning.org

https://www.instagram.com/p/BYLMyypAxzM

Vege bary i bistro

Vege bistro pojawiają się na całym świecie, a w dużych polskich miastach ostatnio wyrastają, jak grzyby po deszczu. W rankingu najbardziej wege miast świata, przeprowadzonym przez Happy Cow, Warszawa zajęła bardzo wysoką pozycję. Wyprzedziła nawet Londyn i Nowy York! W rankingu brano pod uwagę między innymi ilość restauracji, sklepów czy lokalnych biznesów przyjaznym zwierzętom. Wśród kilku wartych polecenia polskich restauracji z kuchnią roślinną polecamy:

  • Fresh Vege Lunch Bar, Warszawa
  • Vege Bistro Polish Vegan Food, Warszawa
  • Krowarzywa, Warszawa
  • Avocado Vegan Bistro, Gdańsk
  • Zielona Pracownia, Poznań
  • Vega, Wrocław

Jeżeli chcesz znaleźć więcej wege restauracji, polecamy aplikację Wege Mapa Polski lub zajrzeć na stronę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *