Wiosenny detoks: 3 sposoby na oczyszczanie organizmu

detoks wiosenny

Wiosenny detoks organizmu to okazja, by oczyścić organizm z toksyn i tłuszczów, które nagromadziliśmy przez zimę. Co jeść na detoksie? Po czym poznać, że organizm się oczyszcza? Sprawdź!

Wiosenny detoks

Większość z nas nieco sobie folguje podczas zimowych miesięcy (łącznie ze świętami i okresem karnawału), dlatego wiosenny detoks to dobre rozwiązanie na przywrócenie organizmowi równowagi, zdrowia i sił witalnych. W ostatnim czasie ogromna ilość diet i programów detoksykacji zalała nas – w książkach, internecie i telewizji. Jednak warto pamiętać, by do wszystkiego podchodzić rozsądnie i przede wszystkim słuchać swojego organizmu. Podpowiadamy sposoby, jak zrobić detoks organizmu na wiosnę, jednak pamiętajcie – przed przystąpieniem do oczyszczania musicie rozpoznać potrzeby swojego ciała.

Oczyszczanie organizmu: objawy

Nie oszukujmy się: zanim zacznie być fajnie, pierwsze dni detoksu raczej nie będą należały do zbyt przyjemnych. Objawy detoksu i ich nasilenie zależy m.in. od stanu naszego organizmu i tego, w jaki sposób traktowaliśmy go przed rozpoczęciem oczyszczania. Wśród objawów oczyszczania się organizmu należy wymienić:

 • ból głowy
 • ból żołądka
 • uczucie ogólnego osłabienia
 • uczucie głodu
 • objawy grypopodobne

Objawy oczyszczania organizmu pojawiają się pomiędzy 2 a 4 dniem detoksu i mijają po około 2-3 dniach.

Detoks sokami

Jednym z najpopularniejszych sposobów na oczyszczenie organizmu domowymi sposobami jest detoks sokami. Stosują go gwiazdy i celebryci na całym świecie, stąd jego popularność. Czemu działa? Ponieważ soki są bardzo łatwo trawione i szybko dostarczają organizmowi ważnych substancji. Świeżo wyciskane soki z warzyw i owoców pijemy przez cały dzień. Taki detoks może trwać od 7 do 21 dni. Jednak w naszym klimacie sprawdza się on jedynie w cieplejsze miesiące roku. Zamiast soków możemy także jeść proste, ale rozgrzewające zupy – łączenie soków i pełnowartościowych zup to świetna opcja na wiosnę.

Co jeść na detoksie sokowym?

Do sokowego detoksu należy przygotowywać się przez około 2-3 dni. Każdy dzień należy rozpocząć od szkolanki ciepłej wody z sokiem z cytryny, cynamonem i imbirem. To świetna pobudka dla Twojego układu pokarmowego! Ponadto trzeba odstawić kawę, herbatę, alkohol, słodycze i fast foody. Warto w międzyczasie popijać herbatki ziołowe i wypijać minimum 2,5 litra wody dziennie. Warto sięgać po warzywa i owoce w każdej postaci. Im będzie ich więcej, tym lepiej przygotujesz organizm do przejścia wyłącznie na soki.

Co jeść (a właściwie pić) na detoksie sokowym? Cóż… Jak sama nazwa wskazuje: soki! Warto sięgać po:

 • sok marchwiowo-jabłkowy
 • sok pomidorowy z chili
 • sok ogórkowy
 • sok z dodatkiem buraka

Składniki soków należy dobierać tak, by przeważały wśród nich warzywa. Po owoce lepiej sięgać na początku dnia, gdy mamy większą szansę na spalenie dodatkowych kalorii, które nam dostarczają.

Dieta sokowa: ile można schudnąć?

Odpowiedź na pytanie o to, ile można schudnąć na diecie sokowej nie jest oczywista i zależy od wielu czynników. Po pierwsze od Twojej wagi wyjściowej oraz składu ciała. Zupełnie inaczej proces odchudzania przebiega u osób, które są otyłe, a inaczej u tych, które w prawdzie sporo ważą, ale też mają bardzo dużo mięśni. To, ile schudniesz pijąc soki zależy też od czasu trwania detoksu sokowego. W internecie można znaleźć wzmianki o tym, że już w pierwszych dniach diety sokowej traci się nawet do 3 kilogramów.

Dieta dr Dąbrowskiej

Ewa Dąbrowska jest doktorem nauk medycznych oraz autorką wielu publikacji z zakresu żywienia. Detoks warzywno owocowy proponowany przez dr. Dąbrowską to tak na prawdę lecznicza głodówka, która powinna być przeprowadzana pod kontrolą lekarza. Ten wiosenny detoks ma na celu oczyszczenie i odtrucie organizmu z zalegających toksyn. Detoks warzywny to pierwszy krok przed zdrową dietą opartą przede wszystkim na owocach, warzywach i zdrowych ziarnach. Głodówka pod kontrolą lekarza może trwać do 7 dni.

Dieta Dąbrowskiej: co jeść?

Dieta dr. Dąbrowskiej opiera się na warzywach niskoskrobiowych:

 • korzeniowych (buraki, marchew, pietruszka, seler)
 • liściastych (sałata, zioła, pietruszka)
 • Można też spożywać niskocukrowe owoce, takie jak: jabłka, grejpfruty, cytryny i nieduże ilości owoców jagodowych.
 • Podczas detoksu warto sięgać po soki przygotowane na bazie natki pietruszki, selera naciowego, pokrzywy itd. Zielone pędy roślin zawierają chlorofil, który oczyszcza i odtruwa krew, a także ułatwia trawienie i dostarcza tlenu.
 • Warzywa i owoce można jeść w postaci surowej, zup, pieczone oraz duszone.

Dieta Dąbrowskiej: ile się chudnie?

W internecie znajdziecie mnóstwo odpowiedzi na pytanie o to, ile się chudnie na diecie dr. Dąbrowskiej. Są osoby, które chudną nawet po kilka kilogramów. Jednak warto zwrócić uwagę na stosunek mięśni do tkanki tłuszczowej oraz na ilość tkanki tłuszczowej w ciele. U osób wysportowanych, które na co dzień stosują zdrową dietę ubytek kilogramów nie będzie aż tak spektakularny. Ja osobiście na diecie Dąbrowskiej w pierwszym tygodniu traciłam 1,5-2 kg, przy czym warto zaznaczyć, że normalnie na utratę takiej liczby kilogramów potrzebuję 2-3 tygodni. Wniosek: na diecie Dąbrowskiej chudnie się szybko, ale to ile dokładnie zależy od indywidualnych uwarunkowań.

Jednodniowy detoks do regularnego stosowania

Wiosenny detoks może być początkiem do regularnego oczyszczania organizmu. W tym celu możecie sięgnąć po jednodniowe posty, które można stosować raz w tygodniu. Detoks organizmu i domowe sposoby często sprawdzają się najlepiej. W ramach postu możecie zdecydować na jedzenie jedynie warzyw, owoców lub ziaren (ten ostatni będzie najbardziej sycący). Wśród nich popularny jest detoks jabłkowy, ponieważ jabłka świetnie hamują uczucie głodu.

Wiosenny detoks a aktywność fizyczna

Bez względu czy decydujecie się na domowy detoks, czy na dietę pod kontrolą lekarza, nie możecie zapominać o aktywności fizycznej. Nawet lekka aktywność, jak dłuższe spacery trzy razy w tygodniu będą miały zbawienny wpływ na Waszą dietę oraz zdrowie. Ruch jest także niezbędny, by wiosenny detoks działał, ponieważ aktywność pobudza narządy do pracy. Dodatkowo, dzięki temu zrzucimy zbędne kilogramy i poprawimy ogólny stan zdrowia. Jaki sport uprawiać podczas detoksu? Postaw na te dyscypliny, podczas których organizm się poci wydalając jednocześnie tą drogą toksyny. Nie musi to być nic skomplikowanego: wielu osobom wystarczy szybki marsz na bieżni przy tętnie wynoszącym ok. 70% tętna maksymalnego.

Wiosenny detoks powinien iść w parze z aktywnością (fot. zalando)
Wiosenny detoks powinien iść w parze z aktywnością (fot. zalando)

Zobaczcie również, jak zdrowo schudnąć 5 kg >>>

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *