kobiecy.pl

Wiosenny detoks: 3 sposoby na oczyszczanie organizmu

detoks wiosenny

Pixabay

Wiosenny detoks organizmu to okazja, by oczyścić organizm z toksyn i tłuszczów, które nagromadziliśmy przez zimę. Co jeść na detoksie? Po czym poznać, że organizm się oczyszcza? Sprawdź!

Wiosenny detoks

Większość z nas nieco sobie folguje podczas zimowych miesięcy (łącznie ze świętami i okresem karnawału), dlatego wiosenny detoks to dobre rozwiązanie na przywrócenie organizmowi równowagi, zdrowia i sił witalnych. W ostatnim czasie ogromna ilość diet i programów detoksykacji zalała nas – w książkach, internecie i telewizji. Jednak warto pamiętać, by do wszystkiego podchodzić rozsądnie i przede wszystkim słuchać swojego organizmu. Podpowiadamy sposoby, jak zrobić detoks organizmu na wiosnę, jednak pamiętajcie – przed przystąpieniem do oczyszczania musicie rozpoznać potrzeby swojego ciała.

Oczyszczanie organizmu: objawy

Nie oszukujmy się: zanim zacznie być fajnie, pierwsze dni detoksu raczej nie będą należały do zbyt przyjemnych. Objawy detoksu i ich nasilenie zależy m.in. od stanu naszego organizmu i tego, w jaki sposób traktowaliśmy go przed rozpoczęciem oczyszczania. Wśród objawów oczyszczania się organizmu należy wymienić:

Objawy oczyszczania organizmu pojawiają się pomiędzy 2 a 4 dniem detoksu i mijają po około 2-3 dniach.

Detoks sokami

Jednym z najpopularniejszych sposobów na oczyszczenie organizmu domowymi sposobami jest detoks sokami. Stosują go gwiazdy i celebryci na całym świecie, stąd jego popularność. Czemu działa? Ponieważ soki są bardzo łatwo trawione i szybko dostarczają organizmowi ważnych substancji. Świeżo wyciskane soki z warzyw i owoców pijemy przez cały dzień. Taki detoks może trwać od 7 do 21 dni. Jednak w naszym klimacie sprawdza się on jedynie w cieplejsze miesiące roku. Zamiast soków możemy także jeść proste, ale rozgrzewające zupy – łączenie soków i pełnowartościowych zup to świetna opcja na wiosnę.

Co jeść na detoksie sokowym?

Do sokowego detoksu należy przygotowywać się przez około 2-3 dni. Każdy dzień należy rozpocząć od szkolanki ciepłej wody z sokiem z cytryny, cynamonem i imbirem. To świetna pobudka dla Twojego układu pokarmowego! Ponadto trzeba odstawić kawę, herbatę, alkohol, słodycze i fast foody. Warto w międzyczasie popijać herbatki ziołowe i wypijać minimum 2,5 litra wody dziennie. Warto sięgać po warzywa i owoce w każdej postaci. Im będzie ich więcej, tym lepiej przygotujesz organizm do przejścia wyłącznie na soki.

Co jeść (a właściwie pić) na detoksie sokowym? Cóż… Jak sama nazwa wskazuje: soki! Warto sięgać po:

Składniki soków należy dobierać tak, by przeważały wśród nich warzywa. Po owoce lepiej sięgać na początku dnia, gdy mamy większą szansę na spalenie dodatkowych kalorii, które nam dostarczają.

Dieta sokowa: ile można schudnąć?

Odpowiedź na pytanie o to, ile można schudnąć na diecie sokowej nie jest oczywista i zależy od wielu czynników. Po pierwsze od Twojej wagi wyjściowej oraz składu ciała. Zupełnie inaczej proces odchudzania przebiega u osób, które są otyłe, a inaczej u tych, które w prawdzie sporo ważą, ale też mają bardzo dużo mięśni. To, ile schudniesz pijąc soki zależy też od czasu trwania detoksu sokowego. W internecie można znaleźć wzmianki o tym, że już w pierwszych dniach diety sokowej traci się nawet do 3 kilogramów.

Dieta dr Dąbrowskiej

Ewa Dąbrowska jest doktorem nauk medycznych oraz autorką wielu publikacji z zakresu żywienia. Detoks warzywno owocowy proponowany przez dr. Dąbrowską to tak na prawdę lecznicza głodówka, która powinna być przeprowadzana pod kontrolą lekarza. Ten wiosenny detoks ma na celu oczyszczenie i odtrucie organizmu z zalegających toksyn. Detoks warzywny to pierwszy krok przed zdrową dietą opartą przede wszystkim na owocach, warzywach i zdrowych ziarnach. Głodówka pod kontrolą lekarza może trwać do 7 dni.

Dieta Dąbrowskiej: co jeść?

Dieta dr. Dąbrowskiej opiera się na warzywach niskoskrobiowych:

Dieta Dąbrowskiej: ile się chudnie?

W internecie znajdziecie mnóstwo odpowiedzi na pytanie o to, ile się chudnie na diecie dr. Dąbrowskiej. Są osoby, które chudną nawet po kilka kilogramów. Jednak warto zwrócić uwagę na stosunek mięśni do tkanki tłuszczowej oraz na ilość tkanki tłuszczowej w ciele. U osób wysportowanych, które na co dzień stosują zdrową dietę ubytek kilogramów nie będzie aż tak spektakularny. Ja osobiście na diecie Dąbrowskiej w pierwszym tygodniu traciłam 1,5-2 kg, przy czym warto zaznaczyć, że normalnie na utratę takiej liczby kilogramów potrzebuję 2-3 tygodni. Wniosek: na diecie Dąbrowskiej chudnie się szybko, ale to ile dokładnie zależy od indywidualnych uwarunkowań.

Jednodniowy detoks do regularnego stosowania

Wiosenny detoks może być początkiem do regularnego oczyszczania organizmu. W tym celu możecie sięgnąć po jednodniowe posty, które można stosować raz w tygodniu. Detoks organizmu i domowe sposoby często sprawdzają się najlepiej. W ramach postu możecie zdecydować na jedzenie jedynie warzyw, owoców lub ziaren (ten ostatni będzie najbardziej sycący). Wśród nich popularny jest detoks jabłkowy, ponieważ jabłka świetnie hamują uczucie głodu.

Wiosenny detoks a aktywność fizyczna

Bez względu czy decydujecie się na domowy detoks, czy na dietę pod kontrolą lekarza, nie możecie zapominać o aktywności fizycznej. Nawet lekka aktywność, jak dłuższe spacery trzy razy w tygodniu będą miały zbawienny wpływ na Waszą dietę oraz zdrowie. Ruch jest także niezbędny, by wiosenny detoks działał, ponieważ aktywność pobudza narządy do pracy. Dodatkowo, dzięki temu zrzucimy zbędne kilogramy i poprawimy ogólny stan zdrowia. Jaki sport uprawiać podczas detoksu? Postaw na te dyscypliny, podczas których organizm się poci wydalając jednocześnie tą drogą toksyny. Nie musi to być nic skomplikowanego: wielu osobom wystarczy szybki marsz na bieżni przy tętnie wynoszącym ok. 70% tętna maksymalnego.

Wiosenny detoks powinien iść w parze z aktywnością (fot. zalando)

Zobaczcie również, jak zdrowo schudnąć 5 kg >>>

Exit mobile version