Witamina A – właściwości i jej zastosowanie

witamina a

Witamina A to jedna z najbardziej pożytecznych witamin dla organizmu człowieka. Pełni wiele funkcji korzystnych dla zdrowia i pomaga walczyć z wieloma chorobami. Jakie ma właściwości i czemu warto ją stosować?

Witamina A – właściwości i zastosowanie

Witamina A należy do witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Magazynowana jest w wątrobie i w tkance tłuszczowej. Jest silnie związana z takimi substancjami jak retinol oraz beta-karoten. Pełni wiele funkcji w organizmie człowieka. Jednym z nich jest synteza białek oraz przemiana lipidów. Oprócz tego pomaga regenerację komórek, dlatego tak często staje się składnikiem kremów do twarzy i ciała. Oprócz tego mówi się, że wykazuje działanie antynowotworowe. Wspomaga walkę oraz spowalnia rozwój komórek nowotworowych piersi, jelita grubego i płuc.

Witamina ta jest bardzo ważna również dla naszego wzroku. Wchodzi bowiem w skład rodopsyny, czyli barwnika wzrokowego i bierze udział w procesie widzenia. Niedobór witaminy A może objawiać się tak zwaną kurzą ślepotą. Wspomaga również nawilżenie oczu.

Zobacz też:

witamina a występowanie
witamina a występowanie / unsplash

Witamina A – występowanie

Gdzie znajdziemy tę niezwykle cenną witaminę? Retinol znajdziemy w produktach pochodzenia zwierzęcego, zaś beta-karoten zawarty jest w produktach roślinnych. Najwięcej witaminy A mają takie produkty spożywcze jak: 

  • wątróbka kurczaka, wieprzowa i wołowa
  • sery, jajka, jogurt naturalny, kefir
  • tuńczyk, łosoś, pstrąg, makrela, mintaj, morszczuk
  • drób
  • makaron dwujajeczny
  • pieczywo tostowe, kajzerki
  • maliny, awokado, dynia, ananasy, marchew

Krem z witaminą A na twarz

Bardzo powszechnym zastosowaniem witaminy A jest dodawanie jej do kremów do twarzy. Maść z witaminą A lub retinolem są polecane szczególnie dla cery problematycznej i trądzikowej, gdyż doskonale wspomaga wszelkie procesy odnowy naskórka. Oprócz tego działa przeciwzmarszczkowo, gdyż zwiększa wytwarzanie kolagenu i elastyny, które są podstawowym budulcem skóry. Krem do twarzy z witaminą sprawi, że skóra stanie się bardziej miękka, elastyczna i gładka. Swoje zastosowanie w kosmetyce ma również beta-karoten, który jest naturalnym filtrem przeciwsłonecznym. Zmniejsza wrażliwość skóry na promienie UV. Kremy z retinolem znajdziesz w ofercie takich marek jak Bielenda, The Ordinary, Yves Rocher, AA i wielu innych.

https://www.instagram.com/p/B8wTFz4ncP3/

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *