Witamina B12- właściwości i występowanie

B12 jest kluczową witaminą z grupy B. Wspiera układ nerwowy, mózg. Dodatkowo stymuluje produkcję czerwonych krwinek. Witamina B12 jest rozpuszczalna w wodzie. Sprawdź, gdzie się znajduje.

Witamina B12

Witamina B12 która najlepsza? Niewiele osób wie, że wspomniana witamina występuje w kilku postaciach. To, jaką formę wybierzesz, wpływa na wchłanianie i skuteczność suplementacji. Najczęściej stosuje się cyjankobalaminę i metylokobalaminę. Ta pierwsza jest łatwiej dostępna i odporna na światło słoneczne. Dzięki temu nie wymaga restrykcyjnego przechowywania.  Z drugiej strony metylokobalamina sprawdzi się lepiej w przypadku problemów z układem nerwowym. Jeśli układ trawienny nie produkuje jednego z enzymów w wystarczającej ilości, również warto się na nią zdecydować. Dodatkowo pozostaje zdecydowanie dłużej w organizmie.

Witamina B12 niedobór

B12 norma powinna kształtować się na poziomie 200-1000 ng/l (148-740 pmol/) witaminy B12 w osoczu. O niedoborze możemy mówić, gdy wartość nie przekracza 120 ng/l (89 pmol/l). Na  niedobór witaminy B12 wskazują następujące objawy: dezorientacja, demencja, depresja, trudności w utrzymaniu równowagi, szybkie bicie serca. Oprócz tego o niedoborze może świadczyć drętwienie i mrowienie dłoni i stóp, kłopoty z pamięcią, ból ust lub języka.

Witamina B12- na co?

Witamina B complex zawiera następujące witaminy: 

  • B1 (tiamina) – wspiera funkcjonowanie narządów, w tym mózgu i serca,
  • B2 (ryboflawina) – organizm potrzebuje jej do rozkładu tłuszczów i leków,
  • B3 (niacyna) – wpływa pozytywnie na serce, układ nerwowy i trawienny.
  • B5 (kwas pantotenowy) – jest niezbędna dla zdrowia mózgu i układu nerwowego,
  • B6 (pirydoksyna) – pomaga w tworzeniu czerwonych krwinek, które przenoszą tlen w całym organizmie, wpływa też pozytywnie na naszą odporność,
  • B7 (biotyna) – jest niezbędna dla zdrowych włosów, paznokci i układu nerwowego,
  • B9 (kwas foliowy) – zmniejsza ryzyko wad wrodzonych u płodu,
  • B12 (kobalamina) – wpływa pozytywnie na nerwy i komórki krwi.

Witamina b12 zastrzyki efekty zmniejszają ryzyko niektórych powikłań związanych z niedoborem. Chodzi tutaj przede wszystkim o chorobę serca, zaburzenia neurokognitywne, problemy z koordynacją (ataksja), obwodową neuropatię. Zmniejsza też ryzyko utraty wzroku, niepłodności. Jeśli kobieta w ciąży cierpi na niedobór witaminy B12, lekarz może przepisać takie zastrzyki, by zapobiec wadzie cewy nerwowej u dziecka.

Wtamina B12 w zastrzykach skutki uboczne najczęściej są łagodne. Mogę wywoływać ból, zaczerwienienie lub swędzenie w miejscu wstrzyknięcia, łagodną biegunkę i uczucie obrzęku ciała.

źródło: Pixabay

Witamina B12- źródła

Zastanawiasz się, w czym znajduje się witamina B12? Występuje w produktach pochodzenia zwierzęcego, takich jak ryby, mięso, jaja i nabiał. Czasami mleko sojowe i płatki śniadaniowe są wzbogacone o tę witaminę. Do popularnych źródeł witaminy B12 możemy także zaliczyć małże, kraby, wzbogacone tofu i ser. Dzienne zapotrzebowanie na B12 wynosi 2,4μg dziennie. Pamiętaj, by go nie przekraczać. Witamina 12 nadmiar może mieć negatywny wpływ na mikroflorę jelitową. 

Sprawdź, jaka jest cena witaminy B12! Za 100 tabletek zapłacisz zwykle 13-21 zł, w zależności od producenta i tego, gdzie kupujesz dany preparat.

Zobacz, jak wygląda najlepsza witamina B12 ranking. Wielu klientów wybiera Doctor’s Best Multi Vitamin. Oprócz witaminy A, C, D, E, K i z grupy B, zawiera też cytryniany, minerały, chelaty i antyoksydanty. Skutecznie chroni przed niedoborami. Co ważne, witaminy występują w aktywnych formach. Na drugim miejscu znajduje się Controlled Labs Orange Triad, na najniższym stopniu uplasował się JARROW FORMULAS-Multi 1-to-3. 

Zobacz też:

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *