Witamina C, znana również jako kwas askorbinowy, jest rozpuszczalna w wodzie. Występuje naturalnie w niektórych produktach spożywczych. Można ją też dodawać do diety w formie suplementów. W przeciwieństwie do zwierząt, nie jesteśmy w stanie syntetyzować ją endogennie. Dlatego przygotowując dietę, należy zwrócić uwagę na witaminę C.
Witamina C- właściwości
Organizm potrzebuje tej witaminy do biosyntezy kolagenu L-karnityny i niektórych neuroprzekaźników. Bierze również udział w metabolizmie białek. Kolagen jest niezbędnym składnikiem tkanki łącznej. Odgrywa istotną rolę w gojeniu ran. Witamina C jest także ważnym przeciwutleniaczem. Badania wykazały, że dodatkowo potrafi zregenerować inne przeciwutleniacze, takie jak alfa-tokoferol (witamina E).
Oprócz funkcji biosyntetycznych i przeciwutleniających, witamina C odgrywa kluczową rolę we wzmacnianiu układu odpornościowego. Walczy z wolnymi rodnikami, krążącymi w organizmie. Dzięki temu chroni komórki przed uszkodzeniami oksydacyjnymi. Ponadto poprawia wchłanianie żelaza niehemowego, czyli formy żelaza znajdującej się w produktach roślinnych. Niedobór tej witaminy może powodować szkorbut, który objawia się zmęczeniem lub znużeniem, rozległym osłabieniem tkanki łącznej i kruchością naczyń włosowatych.
Zastanawiasz się, jak wybrać najlepszą witaminę C? Jak wykazały badania, naturalny i syntetyczny kwas askorbinowy są chemicznie identyczne i mają taki sam wpływ na poziom kwasu askorbinowego w osoczu. To samo można powiedzieć o proszkach w porównaniu z tabletkami, kapsułkami, płynem. Pamiętaj jednak, by wybierać suplementy od sprawdzonych producentów.
Witamina C występowanie
Zastanawiasz się, gdzie znajduje się naturalna witamina C? Do najlepszych źródeł możemy zaliczyć owoce cytrusowe, pomidory, sok pomidorowy i ziemniaki. Występuje również w czerwonej i zielonej papryce, kiwi, brokułach, truskawkach, brukselce i kantalupie. Chociaż wspomniana witamina nie znajduje się naturalnie w ziarnach, jest dodawana do niektórych wzbogaconych płatków śniadaniowych.
Witamina C: prawo- i lewoskrętna
Lewoskrętna witamina C, znana również jako kwas L-askorbinowy, może być zarówno syntetyczny, jak i spożywczy (ekstrahowany z roślin). To biologicznie aktywna forma witaminy. Można ją kupić w skoncentrowanej postaci jako suplement. Witamina C lewoskrętna występuje w roślinach w znacznie niższych stężeniach. Znajduje się m.in. w aceroli, czereśniach, owocach rokitnika zwyczajnego, owocach dzikiej róży i żółtej papryce.
Witamina C prawoskrętna nie występuje w przyrodzie, dlatego może być tylko syntetyczny. Warto zaznaczyć, że jest mniej skuteczna i biodostępna, niż forma lewoskrętna.
Witamina C na twarz
Serum z witaminą C chroni przed słońcem i zapobiega przedwczesnemu starzeniu. Ponadto może pomóc w leczeniu przebarwień. Dostarcza większe stężenia witaminy, które są szybko wchłaniane przez skórę. Producenci tradycyjnie formułują serum jako produkty na bazie wody lub oleju. Należy je stosować po oczyszczeniu skóry i przed nałożeniem środków nawilżających.
Krem z witaminą C naprawia uszkodzenia wywołane przez promienie UV. Chroni też skórę przed wolnymi rodnikami. Można go stosować jako balsam, by zapewnić lepszą ochronę przed słońcem.
Zobacz też: