Wkładka Mirena a tycie

wkładka-mirena- a-tycie

Szukasz skutecznej metody antykoncepcyjnej? Słyszałaś już o wkładkach hormonalnych? Dużą popularnością cieszy się Mirena. Przedstawiamy najważniejsze zalety i wady takiego rozwiązania!

Wkładka Mirena

To małe urządzenie w kształcie litery T. Umieszcza się je w macicy, by zapobiegać ciąży. Spirala dopochwowa jest obecnie najskuteczniejszą (i najbezpieczniejszą) metodą antykoncepcyjną. Mirena wystarcza na około 5 lat. Należy do odwracalnych form antykoncepcji. To oznacza, że usunięcie wkładki umożliwia powrót do normalnej płodności.

Spirala antykoncepcja uwalnia lewonorgestrel, który rozrzedza wyściółkę macicy. Dodatkowo zagęszcza śluz szyjki macicy, co sprawia, że plemniki mają trudności z poruszaniem się i przetrwaniem w macicy. Sama spirala traktowana jest przez organizm jako ciało obce. Tym samym wywołuje miejscowy stan zapalny, do którego “gaszenia” wysyłane są leukocyty. W ten sposób spirala dopochwowa zapobiega ciąży.

Przerzedzenie wyściółki macicy może również zmniejszyć lub zatrzymać krwawienie miesiączkowe. Wkładki nie powinny stosować kobiety w ciąży lub podejrzewające, że mogą w niej być. Do innych przeciwwskazań zaliczamy:

  • nieprawidłowości macicy (w tym mięśniaki),
  • endometrioza poporodowa,
  • nieprawidłowy wymaz Pap,
  • krwawienie z narządów płciowych,
  • rak wątroby lub piersi,
  • infekcje pochwy, szyjki macicy albo narządów płciowych.

Wkładka domaciczna skutki uboczne i wady

Jak wszystkie leki, antykoncepcja może mieć skutki uboczne. Wybierając konkretną metodę, należy przeanalizować wszystkie zalety i wady. W przypadku wkładki domacicznej skutki uboczne obejmują zazwyczaj trądzik, krwawienie śródcykliczne, zmiany nastroju. Jeśli jednak często zapominasz o zażywaniu tabletek antykoncepcyjnych, koniecznie zwróć uwagę na takie rozwiązanie. Warto również podkreślić, że wkładka domaciczna hormonalna nie tylko zapobiega ciąży, lecz także jest wskazana dla kobiet mających problem z obfitymi krwawieniami wywołanymi m.in. przez endometriozę.

Jeśli rozważasz wspomnianą metodę, z pewnością myślisz o najczęstszych dolegliwościach. Wspomniane wkładki są skuteczne w 99%. Niektóre pacjentki skarżą się na skurcze i ból pleców po założeniu. Inne obserwują nieregularne krwawienie i plamienie podczas cyklu miesiączkowego. Niekiedy pod wpływem wkładki znikają torbiele. Z drugiej strony prowadzi czasami do nieregularnego miesiączkowania lub nawet jego braku, co w pewnych sytuacjach jest celowym działaniem i lekarza i pacjentki. Wkładka domaciczna hormonalna może również wywoływać bóle głowy, trądzik, tkliwość piersi. Niektóre panie skarżą się też na wahania nastroju, nudności i zmęczenie. Należy pamiętać, że spirala nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Wkładka Mirena a tycie

Niektóre panie stosujące wkładkę domaciczną Mirena skarżą się na przyrost masy ciała. Wkładki hormonalne wykorzystują progesteron zamiast estrogenu. Istnieje więc niewielkie ryzyko przytycia. Warto pamiętać, że spirala Mirena nie prowadzi do wzrostu tkanki tłuszczowej, ani łaknienia. Możliwe jest jednak zatrzymanie wody w organizmie, choć przy tak minimalnej ilości hormonu i jego miejscowym podaniu ryzyko to jest niewielkie. Na szczęście wspomniane dolegliwości ustępują zazwyczaj po trzech miesiącach. Jeśli zastanawiasz się, czy istnieje związek wkładka Mirena a tycie, porozmawiaj o tym z ginekologiem. Odpowie na wszystkie pytania związane z taką metodą antykoncepcji.

Sprawdź: Dlaczego tyjemy?

Zatrzymywanie wody w organizmie jakie badania

Zauważyłaś, że od pewnego czasu masz obrzęknięte stopy, kostki i dłonie? W ciągu kilku tygodni lub miesięcy dużo przytyłaś? Skarżysz się na ból i sztywność stawów? A może męczysz się z niewyjaśnionymi wahaniami wagi? Zastanów się, czy wspomniane objawy pojawiły się po założeniu spirali hormonalnej? Jeśli tak, sprawdź, czy nie masz przypadkiem problemów z zatrzymywaniem wody w organizmie. Umów się na wizytę do lekarza, który przeprowadzi z Tobą dokładny wywiad. Może również zalecić wykonanie badania z krwi i mocze, przede wszystkim profil wątrobowy i nerkowy. Niekiedy lekarz może Cię także skierować na RTG. klatki piersiowej i elektrokardiogram (EKG).

W przypadku obrzęków i zatrzymania wody w organizmie najważniejsze jest picie odpowiedniej ilości wody. Powinnaś wypijać codziennie ok 1,5-2 litrów wody – w przeciwnym wypadku jej krążenie w organizmie zostaje zaburzone i powstają obrzęki. Warto też zwrócić uwagę na zawartość soli w diecie. Postaraj się wyrzucić z menu wszelkie przetworzone produkty i dania instant. No i koniecznie zacznij się ruszać! Twoje ciała potrzebuje ruchu tak samo jak picia czy jedzenia Pamiętaj, że nasze organizmy męczą się przy biurkach zaledwie 100 lat – ewolucja przystosowała nas do ciągłego chodzenia, biegania i używania siły. Gdy tego nie robimy, metabolizm zwalnia i zostaje zaburzone krążenie wody w organizmie.

Sprawdź: Ile wody pić dziennie?

Wkładka Mirena cena

Zastanawiasz się, ile kosztuje spirala Mirena? Za wkładkę z założeniem należy zapłacić  około 1000 -1200 zł w prywatnym gabinecie. Warto jednak przypomnieć, że u lekarza współpracującego z NFZ możesz ją założyć za darmo. W takiej sytuacji zapłacisz tylko za spiralę. Pamiętaj, że możesz ją kupić tylko na receptę. Mirena kosztuje około 700 zł. Wystarcza na 5 lat. Po tym czasie należy ją wyjąć i założyć nową.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *