kobiecy.pl

Rozszerzamy dietę niemowlęcia

Zastanawiasz się, czy Twoje dziecko jest już gotowe na wprowadzenie nowych produktów do jego diety? Nie wiesz jak się do tego zabrać? Przeczytaj ten artykuł!

Zacznijmy od tego, że nie warto zbytnio spieszyć się z rozszerzaniem diety. Układ pokarmowy niemowlęcia, które nie ukończyło jeszcze czterech miesięcy jest zbyt niedojrzały. Podanie pierwszych produktów przed ukończeniem czterech miesięcy może skutkować alergią bądź zaburzeniami trawienia w przyszłości.

Pomiędzy czwartym a szóstym miesiącem życia zanika odruch wysuwania języka i wypychania jedzenia na zewnątrz. Odruch ten ma chronić niemowlę karmione piersią przed zadławieniem, ale jest ogromną przeszkodą w nauce jedzenia pokarmów stałych. Jeśli do tej pory karmiłaś dziecko wyłącznie piersią, produkty uzupełniające możesz wprowadzić dopiero po skończeniu przez nie sześciu miesięcy.

Nie należy jednak czekać z rozszerzeniem diety niemowlęcia zbyt długo. Zapasy żelaza zgromadzonego w wątrobie powoli się wyczerpują. Ponadto dziecko potrzebuje większej ilości kalorii i może przestać prawidłowo przybierać na wadze.

Kiedy dziecko jest gotowe na rozszerzenie diety?

Jeżeli obserwując niemowlę zauważyłeś kilka z poniższych zachowań, możesz spróbować zacząć podawać mu nowe elementy pożywienia:

– po karmieniu piersią jest nadal głodne

– sztywno trzyma głowę

– zbyt mało przybiera na wadze

– potrafi już utrzymywać się w pozycji siedzącej

– częściej domaga się karmienia, również w nocy chce jeść częściej niż do tej pory

– wszystko wkłada do buzi

W jaki sposób wprowadzać nowe pokarmy?

Badania nie wskazują na to, że kolejność wprowadzanych pokarmów ma jakieś znaczenie. Najczęściej zaleca się rozpoczęcie od kaszki ryżowej. Jeśli dziecko nie polubi pierwszej zaproponowanej przez Ciebie kaszki, nie rezygnuj. Być może produkt innej firmy albo o innym smaku będzie mu pasował? Równie dobrze możesz jednak zacząć od przecieru owocowego albo jarzynowego.

Ważne jest jednak, aby każdy nowy składnik wprowadzać pojedynczo. Powinien mieć konsystencję półpłynnej papki. Za pierwszym razem podajemy jedynie kilka łyżeczek, następnym razem trochę więcej, a trzeciego dnia normalną porcję. Stosujemy zasadę, że na każdy nowy produkt przeznaczamy 3-5 dni zanim wprowadzimy następny. W tym czasie obserwujemy dziecko. Pojawienie się biegunki, wymiotów, wysypki, niepokoju lub płaczliwości może być objawem nietolerancji pokarmowej. Pokarmy uzupełniające od razu podajemy łyżeczką.

W czasie gdy zaczynasz rozszerzanie diety, podawaj dziecku nowe produkty późnym rankiem, przed lub po karmieniu piersią. Dopiero gdy niemowlę zaakceptuje nowy sposób jedzenia powoli dodaj nowy posiłek. Pod koniec dziewiątego miesiąca powinniście dojść do 2-3 posiłków uzupełniających dziennie.

Twoje dziecko nie chce jeść posiłków uzupełniających?

Jeżeli Twoje dziecko nie rzuciło się z entuzjazmem na proponowane przez Ciebie nowe potrawy, nie powinnaś się temu dziwić. Pomyśl jak ogromną zmianę mu proponujesz! Do tej pory ssało pierś albo butelkę, a teraz ma jeść z łyżeczki. Dodatkowo zamiast płynnego mleka dostaje jakąś papkę.

Niestety jedyną radą jest zachowanie cierpliwości. Codziennie proponuj niemowlęciu kilka łyżeczek jedzenia. Jeżeli nie zbliżasz się do końca siódmego miesiąca a dziecko zdecydowanie odmawia jedzenia, możesz odstawić nowe pokarmy i spróbować znowu np. za tydzień.Jeśli maleństwo nie chciało jeść przecieru jarzynowego, spróbuj np. z kaszką. Spróbuj też dodać do przecieru mleka modyfikowanego albo własnego. Być może znany smak je zachęci?

Nie zmuszaj dziecka do jedzenia, bo możesz mu je obrzydzić na lata. W przypadku, gdy niemowlę ma już siedem miesięcy i protestuje przeciwko rozszerzaniu diety, skonsultuj się z pediatrą.


Exit mobile version