Zastanawiasz się, czym jest wydatek energetyczny i czy ma on znaczenie podczas ćwiczeń? Podpowiemy ci, jak go obliczyć i dopasować do konkretnej aktywności fizycznej. Dzięki temu twój trening będzie jeszcze bardziej efektywny!
Wydatek energetyczny – definicja
Aby zrozumieć czym jest wydatek energetyczny, musisz zrozumieć, w jaki sposób twoje ciało wytwarza energię. Organizm wytwarza energię w postaci ciepła, aby zapewnić paliwo do ruchu i codziennych funkcji oraz spalania kalorii. Całkowita liczba kalorii spalanych każdego dnia na energię to całkowity dzienny wydatek energetyczny (MET).
Całkowita suma dziennego wydatku energetycznego różni się w zależności od osoby, w zależności od wielkości ciała, płci, składu ciała, genetyki i poziomu aktywności. Na przykład całkowity wydatek energetyczny małej, prowadzącej siedzący tryb życia kobiety może wynosić 1800 kalorii lub mniej dziennie.
Jak obliczyć MET?
Obliczanie wydatku energetycznego jest nie tylko podstawowym sposobem na osiągnięcie docelowej wagi podczas wyścigu, ale jest również kluczowym sposobem na upewnienie się, że przyjmujesz wystarczającą ilość kalorii.
Całkowity wydatek energetyczny = wartość wydatku energetycznego aktywności x czas trwania aktywności w minutach x masa ciała w kilogramach
Na przykład załóżmy, że ważysz 60 kg i biegasz w tempie 7 minut na kilometr przez 30 minut. Wartość wydatku energetycznego podczas biegania z prędkością 7 minut na kilometr wynosi 0,10 kal / kg / min. Dlatego całkowity koszt energetyczny treningu to 0,10 x 150 x 30 = 450 kalorii. Jeden MET określa zużycie jednej kilokalorii energii przez jeden kilogram masy ciała w ciągu jednej godziny spoczynku.
Co to są kilokalorie?
Energię znajdującą się w żywności mierzy się w kilokaloriach lub kaloriach, jak je powszechnie nazywamy. Z technicznego punktu widzenia kilokaloria to ilość ciepła potrzebna do podniesienia temperatury jednego kilograma wody o jeden stopień Celsjusza.
Wydatek energetyczny – tabela
Poniżej znajdziesz też tabelkę, która obrazuje ilość MET w zależności od rodzaju aktywności fizycznej:
- aerobik – 7,3
- jogging – 4,0
- jazda na rowerze – 7,5
- wbieganie po schodach – 15,0
- taniec – 7,8
- gra w kosza – 6,5
- jazda na nartach – 7,0
- podnoszenie ciężarów – 7,5
Zobacz też: