kobiecy.pl

Za mało węglowodanów w diecie może być niebezpieczne!

za mało węglowodanów w diecie skutki i objawy

envato

Dieta nieskowęglowodanowa od jakiegoś czasu święci triumfy. Tymczasem nasz organizm nie potrafi magazynować węglowodanów, a już tym bardziej bez nich funkcjonować! Za mało węglowodanów w diecie szybko odbije się na Twoim samopoczuciu, a ostatecznie zdrowiu.

Za mało węglowodanów w diecie?

Przyjmuje się, że udział węglowodanów w naszym menu nie powinien być niższy niż 50-60% dziennie. Skąd wiadomo, że mamy za mało węglowodanów w diecie? Pierwsze symptomy, jakie odczujesz to:

Długofalowe skutki za małej ilości węglowodanów w diecie zaczniesz odczuwać nieco później. Są nimi:

Po co nam te węglowodany?

Jak widzisz zbyt mało węglowodanów w diecie ma poważne skutki nie tylko dla samopoczucia, ale też zdrowia jako takiego. Węglowodany są jedynym źródłem energii dla mózgu, rdzennej części nerek i krwinek czerwonych. Dostarczanie energii to jednak nie jedyna funkcja, jaką pełnią w organizmie. Rolą węglowodanów jest:

Co zawiera zdrowe węglowodany?

Pytanie brzmi więc nie „Jak ograniczyć węglowodany w diecie?”, a „Jakie produkty bogate w węglowodany jeść?”.  W naszej diecie powinny dominować węglowodany złożone, tj. takie, które w trakcie trawienia muszą zostać sprowadzone do prostszych związków. Do cennych źródeł węglowodanów złożonych możemy zaliczyć kasze, otręby, produkty zbożowe z pełnego przemiału oraz nasiona roślin strączkowych.

Podstawowymi źródłami węglowodanów prostych, tj. tych, których w naszej diecie powinno być mniej są:

Indeks i ładunek glikemiczny

Trudno mówić o zdrowych węglowodanach nie wspominając o indeksie glikemicznym, który wskazuje, jak szybko produkty bogate w węglowodany są trawione i jaki powodują wyrzut insuliny. Wysoki IG przypisuje się jedzeniu zbudowanego z węglowodanów prostych, które powodują szybki wzrost poziomu glukozy we krwi. Produkty składające się przede wszystkim z węglowodanów złożonych są trawione wolno. Co ciekawe wartość indeksu glikemicznego zależy nie tylko od rodzaju pożywienia, ale też od jego formy. Inny IG ma marchewka surowa, a inny gotowana.

Pojęcie indeksu glikemicznego znacznie ułatwiło życie m.in. cukrzyków, ale było dość trudne do zastosowania. Dopiero wprowadzenie pojęcia ładunku glikemicznego, który opiera się na IG oraz wielkości tradycyjnej porcji miało faktyczne zastosowanie. W praktyce bowiem mało kto zjada tyle marchewki, by spowodować gwałtowny wyrzut insuliny do krwi.

Jak widzisz za mało węglowodanów w diecie nie jest korzystne ani dla odchudzania, ani dla zdrowia. Jedynie odpowiednia ilość węglowodanów złożonych o niskim ładunku glikemicznym pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie i… wagę. Nie oznacza to, że w ogóle nie możesz sięgać po węglowodany proste, a jedynie, że powinny one znajdować się w mniejszości.

Sprawdź też:


Źródła:
„Podstawy żywienia człowieka z zadaniami” Robert Gajda, Agnieszka Kołodziejczyk
„Dietetyka: żywienie zdrowego i chorego człowieka” Helena Ciborowska

Exit mobile version