kobiecy.pl

Zamykanie naczynek: jaka metoda najlepsza?

zamykanie naczynek

zamykanie naczynek / unsplash

Zamykanie naczynek to zabieg, który ma na celu zniwelowanie tak zwanych pajączków na nogach lub na twarzy. Widoczne naczynka mogą szpecić i sprawiają dyskomfort wielu osobom, które się z nimi borykają. Na szczęście istnieje kilka sposób, aby sobie z nimi poradzić. Na którą metodę zamykania naczynek warto się zdecydować? Przedstawiamy kilka z nich!

Zamykanie naczynek: jaka metoda najlepsza

Przeglądając oferty salonów medycyny estetycznej możemy natrafić na kilka metod zamykania naczynek na twarzy lub nogach. Możemy się zdecydować  na:

Bańka chińska na cellulit – zobacz! 

Elektrokoagulacja

Pękające naczynka, inaczej teleangiektazje to rozszerzone naczynia włosowate, które prześwitują przez skórę tworząc sieć nitek. Mogą pojawić się na każdym typie cery, choć za szczególnie narażoną na tego typu zmiany uznaje się cerę wrażliwą i suchą. Najwięcej pajączków zauważa się w okolicy policzków, nosa i brody. Choć mogą też pojawić się na nogach. Co ważne: nieleczone rozszerzone naczynka z biegiem czasu zaczynają do siebie przylegać tworząc rumień.

Elektokoagulacja (tzw. diatermia chirurgiczna) jest nieinwazyjną metodą zamykania naczynek, w której wykorzystuje się działanie prądu o wysokiej częstotliwości. Zabieg wykonuje się za pomocą specjalnego przyrządu wyposażonego w elektrody, którymi dotyka się naczynek. O tym, jaka moc elektrody zostanie zastosowana w trakcie zabiegu elektrokoagulacji decyduje rodzaj oraz wielkość zmian. Na skutek wytwarzanego podczas zabiegu ciepła (około 200°C) następuje rozkład białek, w wyniku czego naczynko samo się zamyka się i uszczelnia.

W przypadku elektrokoagulacji ważne jest to, że czas zabiegu jest ograniczony. Z tego względu nie zawsze zdążymy zamknąć wszystkie naczynka już podczas pierwszego spotkania. Co nie znaczy, że efekty nie są widoczne. Jednak by zamknąć wszystkie naczynka czasami potrzebnych jest kilka takich zabiegów. Ile? To zależy od rozległości zmian. – mówi kosmetolog Magdalena Ryszewska z Gabinetu Kosmetologii w Wołominie – Zamykanie jednego naczynka kosztuje od 60-80 zł. Przy większej liczbie naczynek lub wręcz rumieniu cena ustalana jest indywidualne.

Elektrokoagulacja jest powszechnie wykonywanym i bardzo bezpiecznym zabiegiem. Trzeba jednak pamiętać, że wykonuje się go z użyciem prądu. A to oznacza, że wymienia się kilka przeciwwskazań do zabiegu. Są nimi:

Jak przygotować się do zabiegu? Przez około 2-4 tygodnie przed zabiegiem należy unikać mikrodermabrazji, peelingów chemicznych, korzystania z solarium oraz opalania. Opalać nie wolno się także po zabiegu. Wśród zaleceń po elektrokoagulacji wymienia się także unikanie kosmetyków zawierających alkohol oraz substancje drażniące. Lekarz lub kosmetolog może zalecić stosowanie maści, które zniwelują obrzęk w miejscu poddanemu zabiegowi.

Laserowe zamykanie naczynek

Za skuteczną metodę radzenia sobie z pajączkami na nogach uważana jest laseroterapia. Sam zabieg może być dosyć bolesny i długotrwały, ale efekty przekonują. Podczas zabiegu nie podaje się żadnego znieczulenia. Naczynka na nogach niszczy się promieniowaniem laserowym o temperaturze około 70 stopni Celsjusza. Cena laserowego zamykania naczynek na nogach zależy od ilości naczynek, które chcemy zamknąć.

Laserowe zamykanie naczynek na twarzy: skutki uboczne i efekty

Do przeprowadzenia zabiegu usuwania rumienia na twarzy wykorzystywany jest IPL lub VPL. Ten drugi jest silniejszy i przeznaczony do znacznie rozszerzonych naczynek. Zabieg kosztuje w granicach 500 do 1500 zł. Proces jest również dosyć bolesny jak w przypadku naczynek na nogach.

Po zabiegu mogą powstawać różne skutki uboczne. Twarz przez jakiś czas będzie zaczerwieniona i lekko podrażniona. Może pojawić się też obrzęk. Na skórze mogą pojawić się też małe strupki i bąbelki. Jednak przy odpowiedniej pielęgnacji skutki te bardzo szybko znikną. Zazwyczaj trwa to około dwa tygodnie.

W przypadku laserowego zamykania naczynek bardzo ważne jest to, by nie zdrapywać strupków, które pojawią się po zabiegu. Obszar poddany zabiegowi może goić się do 3 tygodni. Jeśli w jakiś sposób będziemy ingerować w ten proces, mogą powstać blizny – tłumaczy kosmetolog Magdalena Ryszewska z Gabinetu Kosmetologii w Wołominie.

Zamykanie naczynek laserem: po zabiegu

Po zabiegu zamykania naczynek, zarówno na twarzy, jak i na nogach, należy stosować się do pewnych zasad. Przede wszystkim nie należy wystawiać twarzy czy nóg na słońce. Promienie UV mogą podrażnić już podrażnioną przez laser skórę i wywołać infekcje. Należy również zrezygnować z nadmiernego wysiłku fizycznego. Nie powinno się również zażywać gorących kąpieli ani wykonywać peelingów. Ważna jest również sama dieta. Nie należy spożywać ostrych potraw ani alkoholu. Trzeba także zrezygnować z makijażu w po zabiegu zamykania naczynek na twarzy.

Domowe maseczki na twarz – poznaj recepturę!

Exit mobile version