Zdrowa żywność: Jak nie wpaść w pułapkę “fit” produktów?

Zdrowa żywność – czyli jaka?

“Zdrowa żywność” to chętnie wykorzystywany slogan przez dietetyków i coachów żywienia. Dochodzi cała masa produktów dietetycznych i fit, których producenci zapewniają nas, że możemy je bezpiecznie jeść i tracić kilogramy. Niestety, nie ma ma produktów, które magicznie nas odchudzą i takich, które możemy jeść w każdych ilościach bez szkody dla zdrowia czy wagi. Kiedy zdrowe jedzenie przestaje być zdrowe?

View this post on Instagram

Alongside it taking 7 years to digest chewing gum, and bread crusts making your hair curly*; the 'sugar causes weight gain' thing is yet another foodie myth. ⠀ ⠀ Sugar doesn’t escape the rules of energy balance ? Eating less calories (energy) than you use will result in weight loss, and eating more calories (energy) than you use will results in weight gain ? Reason’s why it’s associated with weight gain;⠀ ⠀ 1. It’s tasty af so it’s easy to eat in excess (and therefore eat more calories.)⠀ 2. The food containing it are often not very filling and/or calorie-dense, so it’s easy to eat in excess (and eat therefore more calories.)⠀ 3. #insulin. However the correlation between increased insulin secretion in high carb diets and weight gain has been falsified. (@danprice_639pt article in story ?)⠀ ⠀ We know it’s important to be fuelling ourselves with nutritious food that keep our bodies functioning nicely. But it’s also important to not restrict and make ourselves stressed tf out about eating foods we enjoy. ???⠀ ⠀ P.s. why did Mums use that bread crust thing as a bribe? We wanted Rachel Green poker straight hair duh.⠀ ⠀ ⠀ 1. Morenga et al (2013)⠀ #theFFF

A post shared by lucy (@lucymountain) on

Przede wszystkim wtedy, gdy zamiast naturalnych produktów wybieramy te mocno przetworzone. Warto wiedzieć, że w wielu produktach “fit” czy “light” jest cała masa chemicznych substancji i składników, które niekorzystnie wpływają na nasze zdrowie. Zamiast nich proponujemy wam wybierać naturalne, nieprzetworzone jedzenie, najlepiej od lokalnych dostawców. Jednak nawet zdrowa żywność powinna być jedzona i przyrządzana rozsądnie, w ilościach, których faktycznie nasz organizm potrzebuje. Objadanie się orzechami, awokado czy ekologicznymi, suszonymi owocami może mieć niekorzystny wypływ na naszą sylwetkę – zawierają one w końcu sporo tłuszczu lub cukrów (mimo że są to zdrowe, naturalne składniki).

Sklep ze zdrową żywnością

Zdrowa żywność powinna być prawdziwa i naturalna. W miarę możliwości wybierajmy produkty z upraw ekologicznych i kupujmy mięso ze zwierząt z wolnego wybiegu lub dziczyznę. Produktów takie jak nasiona chia, komosa ryżowa czy algi nie kupimy na lokalnym targu. Warto je okazjonalnie włączać do diety ze względu na swoje wartości odżywcze. Na szczęście w internecie są one bardzo łatwo dostępne i coraz częściej pojawiają się nawet w dużych supermarketach. Coraz liczniej otwierane są także sklepy z żywnością bio czy eko. Jednak warto rozważnie robić w nich zakupy. Jak wspomniałyśmy wcześniej, nie każde produkty oznaczone etykietą “bio”, “zdrowe” czy “fit” będą korzystnie wpływać na nasze zdrowie. Naszym zdaniem lepiej kierować się zasadą – im mniej przetworzone i bardziej lokalne, tym lepsze.

Zdrowe posiłki

Jak planować zdrowe posiłki? Dla dzieci jakiś czas temu była prowadzona akcja “Zdrowo jem, więcej wiem”, a fit przepisy możemy znaleźć na licznych blogach kulinarnych i w coraz popularniejszych książkach kucharskich. Jednak warto pamiętać, że posiłki powinny być dopasowane do naszych potrzeb – i nie chodzi tu o liczenie kalorii czy makroskładników. O wiele ważniejsze (i niestety trudniejsze) jest wsłuchanie się w potrzeby swojego organizmu i odpowiadanie na nie. Jeżeli po zdrowej, słodkiej owsiance na śniadanie czujesz się ospale i szybko robisz się głodna, to być może o wiele lepszym śniadaniem dla ciebie będzie jajecznica na boczku z prostą, zieloną surówką. Nie ma jednego, uniwersalnego sposobu odżywiania, który pasuje każdemu, dlatego najważniejsze jest poznać swój organizm i to jak zachowuje się po różnym jedzeniu.

Zdrowe posiłki - jak komponować? (fot. unsplash)
Zdrowe posiłki – jak komponować? (fot. unsplash)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *