Pierwszy raz o zielonych koktajlach usłyszałam w kontekście odchudzania. “Nie są za bardzo kaloryczne, ale z powodzeniem zastąpią drugie śniadanie. I nie masz po nich ochoty na słodycze!” – przekonywała koleżanka z redakcji. Szybko przekonałam się, że zielony koktajl to coś więcej niż recepta na odchudzanie. To prawdziwa bomba witaminowa! Budzi lepiej od kawy i daje więcej energii do działania niż popularne napoje energetyczne. Mam dla Was kilka sprawdzonych przepisów na zielone koktajle!
Zielone koktajle: przepisy na smoothie
Według zaleceń dietetyków dorosły człowiek powinien zjadać przynajmniej pół kilograma owoców i warzyw dziennie. To dużo i niedużo – wszystko zależy od naszych przyzwyczajeń. Jeśli jednak masz problem z umieszczeniem w jadłospisie takiej ilości “zieleniny”, zielone koktajle są stworzone dla Ciebie.
Upchniesz w nich pokaźną dawkę żelaza, magnezu, fosforu, potasu, jak również prowitaminy A, witaminy z grupy B oraz witamin C, E i K oraz białka. Dzięki temu, że wszystkie owoce i warzywa są zmiksowane, składniki odżywcze będą szybko i łatwo przyswojone przez organizm. Dzięki pokaźnej dawce błonnika, zielony koktajl z łatwością zastąpi posiłek na mieście. I co najważniejsze: robisz go 5 minut łącznie z umyciem warzyw i owoców. Chcesz dodać swojemu smoothie jeszcze więcej mocy? Dodaj do niego ziaren: siemienia lnianego, orzechów lub płatków owsianych.
Najważniejsze składniki przepisów na zielone koktajle:
- warzywa (ok. 40%) i owoce (ok. 60%)
- wybieraj warzywa zielonolistne (szpinak, jarmuż, pietruszka, brokuł, rukola)
- sięgaj po witaminowe bomby, takie jak awokado czy banany
- nie zapomnij o zielonych warzywach: ogórku, selerze naciowym czy kiełkach
- w zimę zaostrz smak zielonego koktajlu dodając rozgrzewającego imbiru
- nie szalej z ilością jabłka! Szukaj innych sezonowych owoców, które wzbogacą smak (i wartość odżywczą) Twojego smoothie.
Do dzieła: Jak zrobić zielone koktajle?
Orzeźwiające, słodkie albo dodające energii – poniżej znajdziecie przepisy na moje ulubione zielone koktajle. Potrzebujecie jedynie blendera, wolnych 5 minut i kilku niezbędnych składników. Do dzieła!
Zielony koktajl ze szpinakiem
Pomoże, gdy potrzebujecie solidnej dawki energii do działania!
Składniki:
- Łyżeczka siemienia lnianego (świeżo mielone)
- Pół jabłka
- Pół awokado
- Pół cytryny (bez skórki i pestek)
- 3 łyżki płatków owsianych
- 2 niezbyt duże ogórki
- Duża garść szpinaku
- 1 gruby plaster imbiru
Sposób przygotowania:
Obrać owoce i warzywa. Wyjąć pestki z cytryny (jeśli tego nie zrobisz, koktajl będzie gorzki). Pokroić wszystkie składniki na drobne kawałki i wrzucić do pojemnika blendera. Dodać odrobinę wody i miksować na wolnych obrotach. Po zmiksowaniu składników sprawdzić, czy ilość wody jest wystarczająca. Jeśli nie, dodać jej tyle, by zielony koktajl ze szpinakiem łatwo było wypić.
Zielony koktajl z pietruszką
Tajemnicza broń tych, którzy nieodmiennie zmagają się z anemią. Nie masz tego problemu? Nic nie szkodzi! Szybko przekonasz się, że mało który z zielonych koktajli orzeźwia tak jak on!
Składniki:
- garść pokrojonych listków pietruszki
- pół cytryny
- 1 łyżka miodu
- szklanka wody
Sposób przygotowania:
Obierać cytrynę i usunąć z niej pestki. Wrzucić składniki do pojemnika blendera i zmiksować. W upalne dni możesz dodać do zielonego koktajlu z pietruszką 2 kostki lodu.
Zielony koktajl na odchudzanie
Czyli małe co nieco dla prawdziwych łasuchów. Dzięki sporej ilości słodkich owoców zastąpisz nim słodycze, a do tego nasyci na bardzo długo. Jeśli chcesz, by był jednocześnie bardzo orzeźwiający, zamiast borówek użyj mrożonych jagód, które błyskawicznie schłodzą Twoje smoothie (i Ciebie przy okazji też ;)).
Składniki:
- 2 garści szpinaku
- łyżeczka oleju kokosowego
- 1 nektarynka
- 150 ml mleka kokosowego bez cukru
- 3 garści borówek amerykanskich
Sposób przygotowania:
Owoce i szpinak umyć, a następnie pokroić na drobne kawałki i umieścić w pojemniku blendera. Dodać odrobinę mleka i zmiksować. Na koniec dodać pozostałe mleko kokosowe i zmiksować na najwyższych obrotach.
Sprawdź: Jak zrobić koktajl? Co dodać, by podnieść jego wartość odżywczą?
[Przepisy autorstwa dietetyczki Agnieszki Cioś]