Ziołowy Zakątek

Szukasz najczystszego rejonu Polski, w którym mogłabyś odpocząć od zgiełku dnia codziennego i powrócić wspomnieniami do czasów dzieciństwa? Takim miejscem jest położony na Podlasiu Ziołowy Zakątek – gospodarstwo agroturystyczne, w którym nie tylko zasmakujesz regionalnej kuchni, ale również zrelaksujesz się w wyjątkowym SPA.

Ziołowy Zakątek w sercu Podlasia

Jako dziecko większość wakacji spędzałam w rodzinnych stronach mojej babci – na Podlasiu. Ten wyjątkowy obszar Polski to przede wszystkim tereny rolnicze, lasy oraz łąki. I choć zachwycają swoim pięknem i sielskością krajobrazów, wciąż niewiele osób miało okazję odwiedzić to miejsce. Przyznam, że również mi przez kilkanaście lat było nie po drodze w tamte rejony. A szkoda, bo to nie tylko doskonałe miejsce na wypady rowerowe czy spływy kajakowe, ale przede wszystkim niesamowity tygiel kulturowy, który znajduje swoje odzwierciedlenie w kulturze, architekturze i regionalnych przysmakach.

Zaledwie 20 km od miejsc, które pamiętam z dzieciństwa kilka lat temu powstało gospodarstwo agroturystyczne Zielony Zakątek. Nie trudno wyobrazić sobie, jak bardzo chciałam je odwiedzić! Powrót na Podlasie był bowiem dla mnie nie tylko ucieczką od miejskiego zgiełku, ale przede wszystkim powrotem do czasów dzieciństwa. A jak wiecie, po takim powrocie zawsze wiele się spodziewamy i wiążemy z nim spore nadzieje. Barwy, zapachy i smaki dzieciństwa trudno jest od tak odtworzyć czy też odnaleźć. Mi się udało!

Regionalna kuchnia i eko produkty

Obok zdrowego stylu życia moją ogromną pasją i miłością jest jedzenie. Niestety mimo wieloletnich starań mój chleb na zakwasie w niczym nie przypomina tego, który piekła ciocia z Podlasia. Podobnie próby odtworzenia smaku placka drożdżowego na nic się zdały… Możecie więc sobie wyobrazić moją radość, gdy właśnie te proste przysmaki dostałam pierwszego dnia na kolację! Bo musicie wiedzieć, że w kuchni Ziołowego Zakątka nie pracują zawodowi kucharze, a kobiety mieszkające w okolicznych wsiach, które przygotowują dla gości te same przysmaki, które robią w domu. Do tego w kuchni wykorzystują produkty eko, zaś większość z nich wytwarzana jest na terenie gospodarstwa z lokalnych produktów. Jak choćby genialne sery, pasztety czy wędliny…

Dary natury

Ziołowy Zakątek to również miejsce stworzone z miłości do przyrody i ziół. Jego założyciel Mirosław Angielczyk jako dziecko uczył się zbierania ziół od swojej babci. Gdy zarobił pierwsze pieniądze na sprzedaży ziół, kupił książki… o ziołach! Jego marzeniem było, by zostać podróżnikiem, a jako że się nie udało, postanowił do swojej wsi sprowadzić zioła i rośliny z innych zakątków świata. Choć musicie też wiedzieć, że Podlasie jest rejonem, w którym rośnie ogromna ilość rodzimych ziół wykorzystywanych nie tylko w ziołolecznictwie, ale także mających swoje miejsce w kulturze i obrządkach regionalnych. Tak powstało ogromne przedsięwzięcie, jakim jest Podlaski Ogród Botaniczny oraz firma Dar Natury produkująca herbaty ziołowe, suplementy, konfitury i wiele wiele innych.

Ziołowy Zakątek dla dzieci

Plac zabaw, basen odkryty i mnóstwo zwierząt to dopiero początek atrakcji, które czekają na najmłodszych w Zielonym Zakątku. W Podlaskim Ogrodzie Botanicznym prowadzone są zajęcia edukacyjne dla gości oraz zorganizowane warsztaty dla Zielonych Szkół. 1500 odmian zgromadzonych na terenie parku jest też nie lada gratką dla studentów, którzy mogą tu zobaczyć bardzo rzadkie gatunki chronione.

Baza noclegowa

Miałaś kiedyś okazję spędzić noc w prawdziwej, drewnianej, wiejskiej chacie? Jeśli nie, musisz wiedzieć, że trudno o twardszy i zdrowszy sen! Niestety od pewnego czasu na wsiach prym wiodą domu z cegły, a drewnianych chat jest jak na lekarstwo. Właściciel Ziołowego Zakątka postanowił stworzyć miejsce możliwie najlepiej oddające charakter wsi. A bez typowych wiejskich domów nie byłoby to możliwe! Dlatego do swojej wsi sprowadził (dosłownie!) 40 budynków, z których część stanowi bazę noclegową. Odrestaurowane i przywrócone do dawnej świetności są do dyspozycji gości. Możecie wybrać pokoje z łazienką lub wynająć cały domek.

SPA

Uzupełnieniem oferty Ziołowego Zakątka jest klimatyczne SPA, które przyciąga wyjątkową ofertą zabiegów z wykorzystaniem regionalnych produktów i ziół, ale też bardzo korzystnymi cenami. W stosunkowo racjonalnym budżecie możesz zafundować sobie kilka godzin zabiegów i regeneracji.

Sielski charakter wsi, regionalne jedzenie i relaks w SPA – czy można chcieć więcej? Na dokładkę całkiem blisko Warszawy! Moim marzeniem było zabranie choć cząstki tego wszystkiego do domu, ale i to okazało się możliwe za sprawą sklepu z ziołami i regionalnymi produktami eko, który działa na terenie Ziołowego Zakątka. Nie pozostaje nic innego jak wrócić tu na kolejny weekend po więcej wrażeń!

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *