kobiecy.pl

Dieta lekkostrawna: co jeść? [PRZEPISY!]

dieta lekkostrawna: co jeść?

elements.envato.com

Dieta lekkostrawna lub inaczej łatwo strawna zalecana jest przede wszystkim w przypadku niektórych chorób oraz podczas rekonwalescencji pacjenta. Wbrew obiegowej opinii nie jest to dieta odchudzająca – powinna bazować na ilości kalorii odpowiadającej dobowemu zapotrzebowaniu kalorycznemu. Co jeść na diecie lekkostrawnej?

Dieta lekkostrawna: prawdy i mity

O tym, że powinniśmy być na diecie lekkostrawnej najczęściej słyszymy od lekarza. Dieta ta jest stosowana u pacjentów:

Mimo, że zastosowanie diety łatwo strawnej jest bardzo szerokie, na jej temat narosło wiele mitów i fałszywych przekonań:

MIT 1: Można smażyć produkty, ale bardzo krótko

Nieprawda. Podczas diety lekkostrawnej nie należy spożywać produktów smażonych. Posiłki powinny być gotowane na parze lub w wodzie, pieczone w folii aluminiowej, pergaminie albo naczyniu z pokrywką.

MIT 2: Należy całkowicie wykluczyć z diety produkty zawierające błonnik

Ograniczyć, ale nie wykluczyć. Duża ilość błonnika pęcznieje w żołądku, co faktycznie nie jest pożądane w przypadku osób borykających się z zapaleniem błony śluzowej żołądka i jelit lub nowotworami przewodu pokarmowego. Niemniej błonnik pozytywnie wpływa na perystatykę jelit oraz stymuluje procesy fermentacyjne w jelicie grubym dając podłoże do rozwoju odpowiedniej mikroflory bakteryjnej, dlatego nie powinno się z niego całkowicie rezygnować. Zamiast tego należy wybierać młode i delikatne owoce oraz warzywa, a także pamiętać o obieraniu ich ze skórki. Na zawartość błonnika ma też wpływ obróbka termiczna, np. gotowanie. Wskazane jest miksowanie warzyw i owoców oraz podawanie ich w formie przecierów i soków.

MIT 3: Na diecie lekkostrawnej należy ograniczyć liczbę spożywanych kalorii

Dieta łatwo strawna powinna w pełni pokrywać zapotrzebowanie energetyczne organizmu oraz dostarczać wszystkich niezbędnych składników odżywczych. To nie jest dieta odchudzająca. Trzeba też pamiętać, że zapotrzebowanie kaloryczne organizmu zwiększa się wraz z gorączką. Wzrost temperatury ciała o 1 st. C powoduje wzrost podstawowej przemiany materii o 12%. Wyjątkiem są jedynie pacjenci otyli: w ich przypadku należy zmniejszyć liczbę kalorii.

Różnica pomiędzy dietą lekkostrawną a zbilansowaną dietą osób zdrowych polega m.in. na wyborze produktów łatwo strawnych oraz odpowiedniej obróbce pokarmów. Nie smażymy i nie jemy produktów tłustych. Rezygnujemy z pieczywa pełnoziarnistego na rzecz oczyszczonych produktów zbożowych. Jednak nie zmieniamy nawyków żywieniowych kosztem ilości spożywanych kalorii.

MIT 4: Stosując dietę łatwo strawną nie wolno używać przypraw?

Zakaz ten dotyczy wyłącznie ostrych przypraw. Pozostałe mogą być wykorzystywane tak, jak dotychczas.

MIT 5: Jajka należą do produktów lekkostrawnych?

I tak, i nie. Wszystko zależy od sposobu ich przyrządzenia. Na pewno nie powinno się sięgać po jaja na twardo oraz smażone. Dozwolone są m.in. jajka gotowane w koszulkach oraz na miękko.

Dieta lekkostrawna: co jeść?

Co można jeść na diecie lekkostrawnej? Dieta ta powinna odpowiadać zapotrzebowaniu kalorycznemu danej osoby i w ok. 15% składać się  z białka, 30% tłuszczy (w tym tłuszczy nienasyconych) oraz w ok. 55% z węglowodanów. Dania powinny być podawane od razu po przygotowaniu – nie należy przechowywać ich długo w lodówce. Z menu należy wykluczyć produkty wzdymające, bogate w błonnik pokarmowy oraz długo zalegające w żołądku. Niewskazane są smażone, wędzone oraz peklowane potrawy. Dozwolone jest natomiast obsmażenie mięsa na patelni beztłuszczowej, a następnie uduszenie bądź upieczenie w pergaminie. Warzywa można gotować w wodzie lub dusić. Jajka natomiast można smażyć na parze. Warto stosować jak najwięcej potraw rozdrobnionych.

Nie wszystkie tłuszcze są zakazane na diecie lekkostrawnej: można sięgać po bogate w wielonasyceniowe kwasy tłuszczowe olej słonecznikowy, kukurydziany czy olej rzepakowy. Wskazana jest też oliwa z oliwek będąca źródłem jednonasyceniowych kwasów tłuszczowych. Trzeba pamiętać o jednej rzeczy – tłuszcze dodajemy do potraw na zimno.

Tak jak na każdej diecie posiłki powinny być przede wszystkim smaczne i ładnie podane. Jedzenie ma być przyjemnością! Dlatego też należy jeść wolno i w spokojnej atmosferze. Rozłożenie dziennego zapotrzebowania kalorii na 4-5 posiłków pozwoli na podzielenie je na stosunkowo małe porcje, które zapobiegną wyrzutom dużych ilości insuliny po posiłku. Da to też da żołądkowi czas na chwilę wytchnienia między posiłkami, a substancje odżywcze z pokarmu wchłoną się lepiej.

Zobacz też:

Dieta lekkostrawna: dozwolone produkty

Dieta lekkostrawna: produkty dozwolone w niewielkich ilościach

Dieta lekkostrawna: zakazane produkty

Dieta lekkostrawna: przepisy

Zastosowanie diety lekkostrawnej będzie prostsze, jeśli sięgniesz po przykładowy jadłospis. Oto i on!

Dieta lekkostrawna: co na śniadanie?

Dieta lekkostrawna: co na II śniadanie?

Dieta lekkostrawna: co na obiad?

Dieta lekkostrawna: co na deser?

Dieta lekkostrawna: co na kolację?


Źródła:
“Dieta lekkostrawna” mgr inż. Paula Nagel
“Podstawy żywienia człowieka” Dorota Czerwińska, Edyta Gulińska

Exit mobile version