Czy wafle ryżowe są zdrowe? Ta popularna, dietetyczna przekąska skrywa wiele tajemnic. Wiele osób decydujących się rozpocząć odchudzanie lub zredukowanie spożywanych kalorii zaopatruje swoją kuchnię właśnie w te wafle. Mają niski indeks glikemiczny, ale tak naprawdę mogą źle wpływać na zdrowie!
Czy wafle ryżowe są zdrowe?
Stanowią popularną przekąskę i mają dużo zalet, które bierzemy pod uwagę w trakcie diety. Po pierwsze zawierają mało kalorii, są lekkie i bezglutenowe. Mają także dużą zawartość błonnika, więc sycą i pomagają przyspieszyć metabolizm. Brzmi świetnie, prawda? Jednak trzeba na nie uważać. Badania dowodzą, że zawierają one duże stężenie arsenu, który bardzo negatywnie wpływa na organizm i jest trujący! Arsenowi przypisuje się przede wszystkim właściwości rakotwórcze. Zwiększa on też ryzyko zachorowania na choroby serca i cukrzycę.
Aresen spożywany w małych ilościach nie jest niebezpieczny, ale jeżeli spożywasz regularnie produkty, które go zawierają może to wywołać szereg przykrych konsekwencji. Powikłania po zatruciu organizmu arsenem mogą pojawić się nawet po kilku latach w postaci poważnych problemów żołądkowych, nowotworów układu pokarmowego oraz skóry i płuc.
Jak się robi wafle ryżowe?
Ryżowe wafle to wysoce przetworzony produkt. Powstają w procesie ekstruzji. Polega to na poddaniu ryżu działaniu bardzo wysokiej temperatury i ciśnienia, a następnie obniżeniu ciśnienia do obniżenia ciśnienia do warunków atmosferycznych. W trakcie tego procesu ryż zwiększa swoją objętość i napowietrza się. Proces ten jest jednak bezpieczny dla zdrowia i sprawia, że wafle zachowują świeżość na długo. Mimo wszystko, jak większość produktów wyprodukowanych z ryżu, zawierają one szkodliwy arsen!
Wafle ryżowe: kcal i właściwości
Na sklepowych półkach znajdziesz najróżniejsze rodzaje wafli ryżowych. Różnią się rodzajem ryżu, z którego zostały wykonane oraz smakiem. Mogą być gryczane, kukurydziane, z białego lub brązowego ryżu, tradycyjne, serowe, paprykowe itp. Najzdrowsze są te wykonane z ryżu brązowego, gdyż zawierają najwięcej błonnika.
W 100 g wafli ryżowych znajduje się około 400 kcal. Energia dostarczana jest tutaj w dużej mierze z węglowodanów. Jeden wafel dostarczy ci około 40 kcal. To lekka przekąska, którą możesz jeść na wiele sposobów, ale należy pamiętać o umiarze. Nie zaleca się jeść ich codziennie i w zbyt dużych ilościach. Bezpieczne są maksymalnie 2-3 sztuki! Alternatywą dla wafli ryżowych jest brązowe pieczywo lub smaczne i zdrowe kulki mocy.
Wafle ryżowe a odchudzanie
Wbrew pozorom dietetycy nie polecą wafli ryżowych jako element diety odchudzającej. Owszem, mają mało kalorii, ale dużą zawartość węglowodanów i spożywane w dużych ilościach dają taki sam efekt jak jedzenie białego pieczywa. O wiele lepiej i zdrowej jest sięgnąć po kromkę żytniego czy razowego chleba. Zaspokoi głód na dłużej i dostarczy więcej składników odżywczych. Nie zatruje też organizmu. Wafle ryżowe traktuj jako przekąskę od czasu do czasu. Nie powinny być zamiennikiem dla pieczywa.
Zobacz też: