Jak oszukać głód? Co i jak jeść, żeby schudnąć?

Jak oszukać głód?

Ciągłe uczucie głodu towarzyszy wielu z nas. Jakie są jego przyczyny? Czym oszukać żołądek i jak jeść, żeby schudnąć? Sprawdź, jak oszukać głód!

Ciągłe uczucie głodu: skąd to się bierze?

Nie wiesz, jak oszukać głód i skąd w ogóle bierze się to powtarzające się objadanie? Powodów napadów głodu jest wiele, ale jednym z najważniejszych są ciągłe wahania poziomu cukru we krwi. Jeśli często sięgasz po węglowodany proste (batoniki, słodycze, makaron itd.), musisz liczyć się z ogromnymi wyrzutami glukozy do krwi, która momentalnie spada. W tym momencie znowu zaczynasz odczuwać głód, choć całkiem niedawno pochłonęłaś sporą dawkę kalorii. Mózg działa prosto – ma cukier do pracy, wszystko jest ok. Zaczyna go brakować – czas na nową dostawę.

Wilczy głód pojawia się także u osób, które jedzą nieregularnie. Zamiast zastanawiać się, czym oszukać żołądek, przyjrzyj się swojej diecie. Czy jesz regularnie o stałych porach? Jeśli nie, postaraj się to wyregulować! Dzięki temu będziesz głodna tylko o określonych porach dnia.

Kolejna porada dla tych, którzy kombinują jak oszukać głód? Wyśpij się! Gdy śpisz za mało, zaburzasz m.in. gospodarkę hormonalną, która współdecyduje o tym, czy odczuwasz głód. Niewyspana jesz więcej!

Zobacz też:

Jak oszukać głód?

Jeśli wprowadziłaś już powyższe zmiany, tj.:

  • jesz o regularnych porach zachowując stałe przerwy między posiłkami;
  • zastąpiłaś węglowodany proste złożonymi, które są trawione dłużej i nie powodują nagłych wahań glukozy we krwi;
  • wysypiasz się i dajesz sobie czas na odpoczynek;

a wciąż odczuwasz wilczy głód, możesz pokusić się o poszukanie sposobów na to, czym oszukać żołądek. Na krótką metę sprawdzi się kawa – jeśli do posiłku została Ci jeszcze godzina, a Ciebie męczy ciągłe uczucie głodu zaserwuj sobie małą czarną. Na chwilę pomoże.

Czym oszukać żołądek na dłużej? Oto kilka patentów:

  • pamiętaj o piciu wody
  • sięgaj po produkty o wysokim indeksie sytości, tj. takie, które dają poczucie sytości na dłużej
  • spożywaj produkty o niskim indeksie glikemicznym – zapobiegniesz nagłym wahaniom poziomu glukozy
  • jedz produkty bogate w białko, ale też wodę i błonnik pokarmowy. Pierwsze są długo trawione, a drugie pęcznieją w żołądku dając uczucie sytości

Na dłuższą metę nic nie zastąpi jednak zrównoważonego i zdrowego menu, które jest najlepszym remedium na nagłe napady głodu.

Jak jeść, żeby schudnąć?

1. Regularnie!

Wiem, słyszałaś to mnóstwo razy. Ale to dlatego, że to naprawdę istotne: musisz jeść regularnie, o stałych porach. Już po kilku dniach czeka Cię nagroda – przestaniesz być głodna między posiłkami. I nie będziesz podjadać wieczorem przed pójściem spać. Warto się przemęczyć dla takich efektów? Oczywiście!

2. Jak jeść żeby schudnąć? Dużo!

To możliwe? Oczywiście! Jak pokazują badania popularna dieta “m.ż.” (czytaj “mniej żreć”) sprawdza się tylko przez chwilę i prowadzi do nagłych ataków wilczego głodu, a w konsekwencji do efektu jojo. A przecież tego właśnie chcemy uniknąć! Dlatego na diecie nie możesz czuć się głodna. Co i jak jeść, żeby schudnąć? Sięgaj po sycące produkty, które jednocześnie są małokaloryczne. Przykład? 1 kilogram gotowanych brokułów ma mniej więcej tyle samo kalorii co dwie kanapki. Tylko, że ty nigdy w życiu nie zjesz kilograma brokułów, bo pękniesz. Chcesz jeść i nie tyć? Postaraj się, by połowę dziennego menu stanowiły warzywa, a owoce były bardzo ważnym dodatkiem. Pierwsze są małokaloryczne, zaś drugie to skarbnica witamin. I jedne i drugie zawierają wodę i błonnik, które dają uczucie sytości.

3. Pamiętaj o wodzie!

Jest niezwykle ważna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, a pragnienie bywa mylone z głodem. Dlatego miej pod ręką butelkę wody i popijaj ją małymi łyczkami przez cały dzień.

4. Nie zapominaj o śniadaniu

O tym, jak ważne jest śniadanie przed treningiem pisałam już tutaj. Ale o śniadaniu warto pamiętać każdego dnia, nie tylko wtedy, gdy wybierasz się na jogging czy siłownię z rana. Badania pokazują, że osoby niejedzące śniadań nadrabiają ten brak w ciągu dnia. Z nadwyżką!

5. Unikaj słodyczy

Na pewno wiesz, że mają mnóstwo pustych kalorii. Ale to nie jedyny powód. Jedząc słodycze prowadzisz do zachwiania poziomu glukozy we krwi i jego nagłych spadków. A stąd już o krok od napadów wilczego głodu. Tak więc, gdy zastanawiasz się, jak jeść, żeby schudnąć oraz jak oszukać głód, słodycze zdecydowanie powinny iść w odstawkę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *