Rodzina w expose premiera Tuska

Wszyscy spodziewali się zlikwidowania ulgi prorodzinnej. Co mamy zamiast i czego możemy się spodziewać po nowym rządzie?

Mamy już za sobą expose premiera Tuska. Sporo w nim było kwestii dotyczących rodziny i osób posiadających dzieci. Expose to wprawdzie dopiero zapowiedź, a nie obowiązujące prawo, ale myślę, że warto trochę przybliżyć jego treść.

Ulga prorodzinna

Podczas swojego wystąpienia premier Tusk zapowiedział ograniczenie ulgi prorodzinnej. Do tej pory mogli z niej skorzystać podczas wypełniania PITów wszyscy podatnicy posiadający potomstwo. Od 2013 roku ulga będzie dotyczyła tylko rodzin, których roczny przychód jest nie wyższy niż pierwszy próg podatkowy, tj. 85528 zł brutto. Ulga będzie w tym wypadku wynosić jak do tej pory 1112,04 zł na dwoje dzieci. Na trzecie i każde kolejne dziecko ulga będzie podniesiona o 50% i wyniesie 1668,06 zł.

Rodziny mające łączny przychód powyżej 85528 zł brutto nie dostaną ulgi na pierwsze dziecko, a dopiero na drugie i każde kolejne dziecko w wysokości 1112,04 zł.

Becikowe
Do tej pory becikowe (zasiłek wypłacany rodzicom po narodzinach dziecka) przysługiwało wszystkim rodzicom, którzy dopełnili wymogów formalnych, tj. złożyli wymagane dokumenty w odpowiednim czasie. Premier zapowiedział, że od 2013 roku zasiłek otrzymają jedynie rodziny mieszczące się w pierwszym progu podatkowym (85528 zł brutto).

Powyższe reformy mają mieć na celu zmniejszenie wydatków państwa na pomoc osobom,które się bez niej obędą. Jak na razie nie ma jeszcze konkretnych ustaw i nie zostały przegłosowane w Parlamencie. Wszystko więc jeszcze tak naprawdę przed nami i dopiero się okaże, czy zapowiedzi staną się rzeczywistością.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *