5 powodów, by pojechać do Berlina

Powiem szczerze: pewnie nigdy nie odwiedziłabym Berlina, gdybym nie została zmuszona przez względy zawodowe. Pojechałam i… z miejsca się zakochałam! Potrafię Wam podać co najmniej 5 powodów, dla których warto odwiedzić Berlin!

1. Każda dzielnica Berlina to osobna historia

Przemieszczając się między nimi mamy wrażenie, jakbyśmy znajdowali się w zupełnie różnych miastach! Berlin Zachodni urzeka elegancją, Kreuzberg jest dzielnicą hipisów, a dawna dzielnica żydowska tętni życiem a jednocześnie zachwyca pięknem architektury.

2. Ach ta różnorodność…

Mieszkający w Berlinie znajomy powiedział mi, że na ulicach miasta coraz częściej słyszy się każdy język, tylko nie niemiecki. Berlin to miasto wielu kultur. Odczujecie to zarówno w restauracjach oferujących bardzo zróżnicowaną kuchnię, jak i na wielobarwnych ulicach stolicy Niemiec.

Wielokulturowość wymusza też na mieszkańcach miasta przynajmniej komunikatywną znajomość języka angielskiego. Po angielsku dogadacie się zarówno w taksówce, jak i w autobusie. Błąkając się po stolicy Niemiec spotkałam też kilku Polaków, którzy w typowy (?) dla naszego narodu sposób opisali mi gdzie kupić bilet na autobus: “Od lat jeździmy po Berlinie bez biletu i nikt nas nie złapał!”. Gdybyście jednak chcieli kupić bilet, dostaniecie go u kierowcy autobusu. W metrze i miejskich pociągach bilety sprzedawane są na peronach.

3. To miasto żyje!

O ile Warszawiacy niechętnie wychodzą gdzieś w tygodniu, o tyle Berlińczycy prowadzą bogate życie towarzyskie. Nigdzie, w żadnym innym mieście nie widziałam takiej ilości kawiarni i restauracji. Jest ich tyle, że podczas mojej pierwszej wizyty w stolicy Niemiec spytałam koleżankę, czy oni w ogóle mają jakieś sklepy! Mają… Podczas drugiego pobytu w Berlinie zaczęłam je wreszcie dostrzegać w gąszczu kawiarni.

4. Miasto mostów

Myśląc “miasto mostów” najczęściej od razu dodajemy “Wenecja”. W słynnym włoskim miasteczku jest około 400 mostów, w Berlinie znajdziecie ich 979! Najstarszym z nich jest unoszący się nad kanałem Sprewy most Jungfernbrucke z 1698 roku, ale tak naprawdę mosty są wszędzie. To miast żyje nad wodą. Możecie żeglować, uprawiać inne sporty wodne lub po prostu po pracy iść na spacer nadbrzeżem. Znajdziecie na nim typowe dla Berlina kawiarnie i bary. A wraz z rozwojem wieczoru w kolejnych miejscach ludzie będą uczyć się tańczyć, a potem już po prostu świetnie się bawić!

5. Gratka dla miłośników sztuki

Niewiele osób wie, że w Berlinie jest niemal 180 muzeów, w których zgromadzono zarówno ważne dzieła, jak i eksponaty sztuki współczesnej. Gratką dla osób lubiących oglądać dzieła sztuki jest Wyspa Muzeów, na której znajdziecie m.in. Muzeum Pergamońskie, Nowe Muzeum, Stare Muzeum Narodowe. W stolicy funkcjonuje też ponad 50 teatrów i 3 opery. Ciekawym obiektem jest też muzeum dla niewidomych przedstawiające typowe dla osób niewidzących problemy. Ekspozycje bada się z pomocą dotyku.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *