Joga dla początkujących

joga dla początkujących

Joga w domu to doskonałe rozwiązanie do osób, które nie mają łatwego dostępu do zorganizowanych zajęć w klubach czy szkołach jogi. W domowym zaciszu możemy ćwiczyć asany zarówno pod okiem instruktora, na prywatnych zajęciach, jak i z pomocą filmów instruktażowych czy książek. Osoby na bardziej zaawansowanych poziomie z pewnością znają już swoje ulubione pozycje i ich wpływ na organizm. Dlatego o wiele łatwiej jest im samodzielnie zorganizować domową praktykę. Co jednak z początkującymi i tymi, którzy jeszcze z jogą nie mieli wiele wspólnego? Co warto wiedzieć o jodze dla początkujących?

Joga – co powinnaś wiedzieć przed pierwszymi zajęciami

“Joga jest niczym innym jak doskonałą harmonią ciała, zmysłów, umysłu i intelektu, rozumu, świadomości i jaźni. Gdy wszystkie one są zintegrowane, jest to prawdziwy stan jogi.”

To słowa jednego z najwybitniejszych współczesnych nauczycieli jogi – B.K.S. Iyengara (ur. 1918). Doskonale oddają ducha jogi, ale jeśli dopiero chcecie rozpocząć swoją przygodę z jogą, zobacz, co powinniście wiedzieć przed pierwszymi zajęciami.

1. Czy joga to religia czy zestaw ćwiczeń?

Pojęcie “joga” ukształtowało się kilka tysięcy lat temu. Jest to indyjski zestaw ćwiczeń, polegających na przyjmowaniu świadomych pozycji ciała. Ćwiczenia jogi są wspierane przez filozofię, nazywaną duchowymi prawami jogi. Jednak joga nie jest religią, co więcej na całym świecie ćwiczą ją ludzie najróżniejszych wyznań. Wykonując ćwiczenia jogi możesz, ale nie musisz zapoznać się z jej filozofią, nie musisz jej też przyjmować.

Pozycja trójkąta (fot. Pixels)
Pozycja trójkąta (fot. Pixels)

2. Joga – rodzaje

Chociaż przez tysiące lat ukształtowały się liczne nurty jogi, to w naszym kręgu kulturowym znana jest przede wszystkim Hatha joga, która polega na pracy nad własnym ciałem poprzez ćwiczenia. Do najważniejszych stylów Hatha jogi należą:

  • Ashtanga – dynamiczna odmiana, charakteryzująca się płynnym i szybkim przejściem pomiędzy ruchami
  • Iyengara – stosunkowo statyczna odmiana, w której przez dłuższy czas przyjmujesz jedną pozycję, skupiając się na precyzji jej wykonania. Wykorzystuje się w niej takie pomoce jak wałki, bloczki, krzesła czy koce.
  • Satyananda – w trakcie zajęć praktykuje się zarówno ćwiczenia fizyczne jak i duchowe – medytację czy techniki oddechowe
  • Vini – praktykowana na zasadzie jeden nauczyciel i jeden uczeń, z uwagi na indywidualne podejście skupia się na leczeniu dolegliwości

3. Co to są asany?

Na zachodzie joga to głównie ćwiczenia. Pozycje jogi nazywane są asanami. Podczas zajęć jogi wykonujemy następujące po sobie sekwencje asan.

4. Dla kogo jest joga?

Joga ćwiczenia są przeznaczone dla każdego, bez względu na płeć, wiek czy stan zdrowia. Nawet trzy letnie maluchy poradzą sobie z dopasowanymi do nich asanami, a najstarsze osoby praktykujące jogę mają nawet ponad 90 lat! Bardzo popularna jest joga dla kobiet w ciąży czy na zdrowy kręgosłup. Ważne jest, by zajęcia były dopasowane do naszych możliwości oraz potrzeb.

Od czego zacząć? (fot. Pixels)
Od czego zacząć? (fot. Pixels)

5. Od czego zacząć?

Na początku musisz się zastanowić: czy chcesz chodzić na zajęcia jogi czy ćwiczyć w domu. Jeżeli zdecydujesz się na pierwszą opcję, warto unikać klubów fitness, gdzie proponowane są zajęcia jogi, ponieważ często nie są one dopasowane do poziomu początkujących. O wiele lepiej jest trafić na ćwiczenia do małej grupy prowadzącej przez wykwalifikowanego nauczyciela. Joga dla początkujących powinna się skupiać na nauce prawidłowego oddychania oraz prawidłowo wykonywanych pozycji. Ciekawym pomysłem są też wakacje z jogą, jako forma jednorazowych warsztatów. Dostępne są też szkolenia jogi online oraz na DVD, które są dobrym sposobem, by zapoznać się z tym rodzajem aktywności. Nie zastąpią jednak dobrego nauczyciela.

6. Jak na nas wpływają ćwiczenia jogi?

Pozycje jogi regulują elastyczność, wzmacniają mięśnie, korygują sylwetkę i poprawiają krążenie krwi, dlatego są coraz popularniejsze także wśród osób, które na co dzień wybierają inne dyscypliny – od zawodowych piłkarzy, aż po biegaczy czy pływaków.

7. Jak się ubrać na jogę?

Jogę ćwiczy się boso i jedyne czego tak na prawdę potrzebujesz to wygodny strój – najlepiej sprawdzają się legginsy lub haremki i top. Matę zazwyczaj można wypożyczyć podczas zajęć.

Joga (fot. Pixels)
Joga (fot. Pixels)

Joga w domu

Joga w domu to doskonałe rozwiązanie do osób, które nie mają łatwego dostępu do zorganizowanych zajęć w klubach czy szkołach jogi. W domowym zaciszu możemy ćwiczyć asany zarówno pod okiem instruktora, na prywatnych zajęciach, jak i z pomocą filmów instruktażowych czy książek. Osoby na bardziej zaawansowanych poziomie z pewnością znają już swoje ulubione pozycje i ich wpływ na organizm. Dlatego o wiele łatwiej jest im samodzielnie zorganizować domową praktykę. Co jednak z początkującymi i tymi, którzy jeszcze z jogą nie mieli wiele wspólnego?

Joga dla początkujących

Joga dla początkujących w domu to dobre rozwiązanie jeżeli jeszcze nie mieliście stycznością z praktyką i nie wiecie czy wam się to spodoba. Na rynku jest bardzo wiele książek, które doskonale wyjaśniają podstawy oraz filozofię jogi. Nie trzeba jej znać, aby praktykować, jednak podstawowe założenia pomagają zrozumieć, dlatego i jak wykonywać poszczególne asany, czyli pozycje w jodze. Doskonałą pomocą w rozpoczęciu ćwiczeń są także filmy instruktażowe. Możemy zakupić je w sklepach specjalistycznych lub skorzystać z bezpłatnych materiałów dostępnych w sieci, np. na serwisie YouTube. Warto także zajrzeć na strony szkół jogi, ponieważ nierzadko udostępniają oni materiały z przykładowymi sekwencjami, które można wypróbować przed pójściem na zajęcia. Joga w domu to doskonałe rozwiązanie dla początkujących, ponieważ nie wymaga dużego wkładu finansowego, zwłaszcza jeśli decydujecie się na ćwiczenia przy filmie instruktażowym czy z pomocą książek.

 

Joga w ciąży

Joga w ciąży staje się coraz popularniejsza i oczywiście może być ona praktykowana w domu, pod warunkiem, że nie jesteś osobą początkującą i poznałaś dość dobrze podstawy. Należy pamiętać, że wielu pozycji nie wolno wykonywać w ciąży i zawsze warto skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem praktyki. Jeżeli do tej pory nie ćwiczyłyście i joga w domu w ciąży ma być waszym pierwszym doświadczeniem, raczej to odradzamy. Najlepiej będzie udać się na specjalne zajęcia dla ciężarnych lub praktykować pod okiem doświadczonego instruktora.

Co daje joga? To przede wszystkim poprawa samopoczucie, gibkości i ogólnego zdrowia. Rozluźnia i wzmacnia mięśnie, czyniąc ciało silniejszym i pełniejszym energii. Dodatkowo uspokaja umysł, a wiele asan wpływa także na różne dolegliwości. Joga jest doskonała dla osób w każdym wieku i bez względu na kondycję. Gorąco zachęcamy was do wypróbowania tego typu aktywności, a na pewno nie będziecie żałować!

Joga asany (fot. pexels.com)
Joga asany (fot. pexels.com)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *