Jaki sport masz zapisany w genach?

badania genetyczne sport

Aktywność fizyczna to jeden z filarów zdrowego stylu życia. Dla jednych to hobby, dla innych sposób na życie, a dla wielu z nas – przykra konieczność. A może sport, który uprawiasz… nie jest Ci pisany? To nie żart! Predyspozycje do określonych aktywności są zapisane w naszych genach, a dzięki innowacyjnym badaniom możemy odkryć m.in. jaka aktywność jest dla nas najlepsza i jak powinnyśmy regenerować nasz organizm. O badaniach nutrigenetycznych opowiedziała nam dr n. med. Beata Dethloff.

Sport jest zapisany w genach

Ze sportem jest trochę tak jak z dietą. Nie każdej z nas pasuje dokładnie to samo – ta sama dyscyplina nie będzie dobra i zdrowa dla wszystkich. Niektóre z nas kochają maratony, inne trudno namówić choćby na spacer, za to będą świetne np. w dynamicznej siatkówce. Skąd te różnice?

Mamy je w DNA! Okazuje się, że to w naszym genotypie zapisane są indywidualne predyspozycje do aktywności, które nie zmieniają się przez całe życie. Jak zatem dotrzeć do informacji, które pozwolą nam żyć naprawdę aktywnie i zdrowo?

– Odpowiedzią są badania nutrigenetyczne. – mówi dr n. med. Beata Dethloff – Indywidualne testy pozwalają w bezpieczny i bezinwazyjny sposób zajrzeć wgłąb naszych genów, odczytać zawarte tam informacje i zaplanować aktywność fizyczną zgodną z naszym DNA. Takich możliwości nie da nam żadne inne badanie. Co ciekawe, wykonujemy je tylko raz w życiu. – podkreśla dr n. med. Beata Dethloff.

Co w takim razie analizujemy?

Moduł Fit Sport badania iGenesis to jeden z dostępnych modułów badań genetycznych, który dostarcza nam cennych informacji z obszaru fizjologii. Po pierwsze, analizuje jaki rodzaj aktywności fizycznej będzie dla nas najkorzystniejszy – szybkościowy czy wytrzymałościowy. Wszystko to dzięki analizie predyspozycji do rozwoju włókien mięśniowych. Badanie analizuje również predyspozycje do rozwoju lipolizy, co ma bezpośredni związek z indywidualną zdolnością do eliminowania tkanki tłuszczowej. Dzięki badaniu DNA dowiesz się, jak regulować swoją aktywność fizyczną, by efektywnie redukować poziom tkanki tłuszczowej.

W badaniu iGenesis Fit Sport bardzo ważnym aspektem jest również regeneracja. Każda osoba aktywna fizycznie wie, jak istotny jest proces regeneracji.

Podczas badania analizujemy predyspozycje organizmu do usuwania toksyn z organizmu oraz własny potencjał antyoksydacyjny pacjenta. – wyjaśnia dr n. med. Beata Dethloff – Dzięki wynikom badań możemy zaplanować indywidualny, kompleksowy trening, odpowiednią liczbę przerw, optymalną dietę i suplementację, które pozwolą nam zwiększyć wydolność organizmu i trenować efektywniej, w sposób zdrowy i świadomy. A jeśli nasza przygoda ze sportem ma być krótka i nakierowana na konkretny cel, np. utratę kilogramów, wtedy badania podpowiedzą jak go osiągnąć szybciej, a potem utrzymać pożądany efekt.

Kolejną informacją, jakiej dostarcza nam badanie, jest poziom reakcji zapalnych w organizmie. O co w tym chodzi? O mikrouszkodzenia mięśni i stawów, będące efektem aktywności.

Dzięki badaniu możemy określić m.in. poziom indywidualnych reakcji zapalnych i odpowiednio zaplanować zarówno liczbę jednostek treningowych, jak i długość odpoczynku. – mówi dr n. med. Beata Dethloff.

Badania nutrigenetyczne to drzwi do poznania własnego organizmu. Kiedyś tak dogłębne poznanie siebie wydawało się nierealne, dziś jest na wyciągnięcie ręki. Z naszych genów możemy wyczytać wiele cennych wiadomości.

Poznanie ich to możliwość nie tylko osiągania sukcesów treningowych, lecz także wprowadzenia dobrych zmian w codziennej diecie czy zapobiegania chorobom, którymi jesteśmy genetycznie obciążeni i do których mamy predyspozycje. Warto z tego skorzystać i przekonać się, co tak naprawdę nam służy i czego potrzebujemy. – mówi dr n. med. Beata Dethloff.

Zobacz też:


Informacja prasowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *