Suplementy diety: czy warto sięgać po nie w ciąży?

suplementy diety w ciąży

Jedni lekarze twierdzą, że owszem, pozostali, iż wystarczy prawidłowe odżywianie. Jak to wygląda w praktyce? Kiedy i jakie suplementy diety wybrać?

Czy brać suplementy diety w ciąży?

Opinie na temat tego, czy kobiety w ciąży powinny przyjmować suplementy diety są skrajnie różne. Jedni lekarze twierdzą, że owszem, pozostali, iż wystarczy prawidłowe odżywianie. Jak to wygląda w praktyce? Różnie…

Trymestr trymestrowi nierówny

Pierwszy trymestr ciąży dla wielu przyszłych mam niezwykle ciężki czas. Ciągłe zmęczenie oraz wymioty nie zachęcają do utrzymywania zbilansowanej diety. Wiele kobiet w tym czasie chudnie nawet 2 kilogramy. Warto też wspomnieć, że w ciągu pierwszych kilkunastu tygodni ciąży niezbędna jest suplementacja kwasu foliowego. Nie tylko występuje on w niewielkiej ilości produktów spożywczych, ale również jest bardzo trudno przyswajalny przez organizm. Tymczasem znaczenie kwasu foliowego dla rozwijającego się płodu jest ogromne – jego niedobory mogą powodować poważne wady rozwojowe.

suplementy diety
Pixabay

Suplementy diety w drugiej połowie ciąży

W drugim trymestrze ciąży lub na początku pierwszego większość przyszłych mam oglądając wyniki badań krwi zaczyna dostrzegać znaczny spadek poziomu żelaza. To wstęp do anemii. Oczywiście należy sięgać po naturalne źródła żelaza, jakimi są mięso czy buraki, ale najczęściej niezbędne okazują się też suplementy diety.

To niestety nie wszystko. Do ważnych dla rozwijającego się dziecka witamin należy wytwarzana przez skórę w słoneczne dni witamina D3. Niestety w naszym klimacie większość osób boryka się z jej niedoborami. Podobnie jak jodu i kwasów DHA. Co robić?

Zobacz też:

Jaki preparat wybrać?

Oczywiście najważniejszym elementem, na który należy zwrócić uwagę jest zdrowa i zbilansowana dieta. Niestety często to nie wystarczy. W okresie wzmożonego zapotrzebowania na składniki mineralne i witaminy, jakim jest ciąża często niezbędne okazują się suplementy diety. Jakie wybrać? Zawsze warto spytać o radę swojego lekarza prowadzącego, który na podstawie wyników badań zaleci konkretny preparat. Możesz także dostosować go do konkretnego trymestru ciąży. Taką możliwość daje m.in. Trimid, którego skład zmodyfikowano tak, by odpowiadał potrzebom mamy i rozwijającego się dziecka na różnych etapach ciąży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *